Soome siseminister ei välista idapiiri sulgemist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome siseminister Petteri Orpo
Soome siseminister Petteri Orpo Autor/allikas: Bart Maat/AFP/Scanpix

Soome siseminister Petteri Orpo andis täna ülevaate eile toimunud kohtumisest oma Vene kolleegi Vladimir Kolokoltseviga. Samas ei välistanud siseminister pressikonverentsil ka seda, et rändekriisi süvenemisel võidakse Soome idapiir sulgeda.

Koonderakondlasest ministri sõnul oli eile Helsingis toimunud kokkusaamine avameelne ja konstruktiivne. Peamiseks teemaks oli see, kuidas tõkestada mõlemat riiki murelikuks tegevat illegaalset migratsiooni, vahendas Yle.

Ministrid nentisid, et nii Soomel kui Venemaal on sarnane arusaam olukorrast piiril ning seda ühist arusaama soovitakse tugevdada kahepoolsete arutelude käigus. "Jõudsime järeldusele, et me peame leidma ühised meetmed ja ühised lahendused," sõnas Orpo.

Orpo sõnul on viimaste kuude jooksul tulnud Venemaa kaufu Soome tuhandeid inimesi ilma Schengeni viisata. Ministri kinnitusel on tegu uue nähtusega ning Soome soovib sellega kohe tegelema hakata.

Lepiti kokku koostöös

Siseministrid rõhutasid, et organiseeritud kuritegevusele ja terrorismile viitavaid märke tuleb koheselt tähele panna ning neid peab suutma tõrjuda. See pole kummagi riigi huvides, kui olukord kontrolli alt väljas on, märkis Orpo.

Soome siseministri väitel lepiti eile kokku mitmetes koostöövormides - osa on juba kasutusel ning osa alles hakatakse käivitama.

Kuigi illegaalset sisserännet saab tõrjuda juba mitmete olemasolevate riikidevaheliste lepingute abil, jätkatakse tööd ka uue koostööleppe sõlmimiseks, selgitas Orpo.

Samuti lepiti kokku, et kahe riigi õiguskaitseorganid hakkavad sagedamini kokku saama ning lisaks illegaalsele migratsioonile hakatakse rääkima muude kuritegude tõrjumisest.

Järgmisi samme on oodata reedel

Reedel kohtub Soome peaminister Juha Sipilä (Keskerakond) oma Venemaa kolleegi Dmitri Medvedeviga.

"Eilse kohtumise põhjal julgen ma öelda, et võime järgmisi samme oodata reedel toimuvalt kohtumiselt," sõnas siseminister Orpo.

Pressikonverentsil küsiti siseministri käest ka seda, kuivõrd tõenäoline on see, et Soome idapiir pannakse üldse kinni. Sellise variandi üle on viimasel ajal palju spekuleeritud nii Soome poliitikute seas kui ka meedias.

Orpo sellist võimalust ei välistanud ja tunnistas, et erinevateks olukordadeks tuleb valmis olla ning teha tuleb mitmeid tagavaraplaane. Hetkel aga olevat sellisteks küsimusteks veel vara ning tegutseda tuleb samm-sammult.

Kokkuvõtteks lausus Soome siseminister, et eeldused olukord lahendada on head.

Alanud aastal on Soome idapiiri põhjaossa saabunud varasemast oluliselt rohkem varjupaigataotlejaid.

Piirivalvurite sõnul tegelevad inimsmugeldamisega organiseeritud kuritegelikud organisatsioonid, kellel on kontakte nii Soomes, Venemaal kui ka migrantide päritoluriikides. Võimude hinnangul on tegu tõsise ohuga Soome sisejulgeolekule.

Lisaks on tähelepanuväärne see, et pärast seda, kui Soome keelas ära jalgrattal piiripunkti tulemise, saabuvad varjupaigataotlejad juba spetsiaalselt selleks eesmärgiks ostetud odavate autodega. Kõikidele autojuhtidele esitatakse Soomes süüdistus inimsmugeldamises ja selle süüdistuse saavad isegi need inimesed, kes ka ise varjupaigataotluse esitavad.

Kuigi tervikuna on viimase aasta jooksul lääne poolt ehk Rootsist tulnud Soome oluliselt rohkem varjupaigataotlejaid kui üle idapiiri, on olukord praeguseks muutunud - Rootsi kaudu tulijaid enam eriti pole, küll aga on Norra rangem kontroll idapiiril Storskogi piiripunktis toonud kaasa selle, et Murmanski oblastisse kogunenud migrandid on võtnud eesmärgiks Soome pääseda.

Norra territooriumile jõudis enne reeglite karmistamist Venemaalt umbes 5600 varjupaigataotlejat. Nüüd on aga Venemaa läänenaabritest just Soome see riik, mille kaudu migrandid läände pürgivad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: