Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Holokaustist kirjutanud ajakirjanik: Leedus on see teema endiselt tabu

Holokausti memoriaal Vilniuse lähistel
Holokausti memoriaal Vilniuse lähistel Autor/allikas: Ints Kalnins/Reuters/Scanpix

Leedu ajakirjanik Rūta Vanagaitė, kes äsja tutvustas raamatut, mis käsitleb Leedus aset leidnud juutide massimõrva, ütles, et Leedus on sellel teemal rääkimine ka pärast 75 aasta möödumist endiselt tabu.

Aastatel 1941-1944 tapeti Natsi-Saksamaa võimude ja kohalike kollaborantide poolt umbes 200 000 Leedu juuti, kokku leidis aset 227 suuremat veresauna ning sisuliselt hävitati kogu juutidest elanikkond, vahendas Leedu Delfi.

Raamatu "Meie omad" ("Mūsiškiai") autor Vanagaitė ütles, et teda hämmastab, kuivõrd kardetud see teema Leedus praegu on, ja just see on põhjus, miks ta selle raamatu kirjutas. "Ma soovisin aru saada, mis meie riigi ja rahvaga tegelikult toimus ja miks see nii juhtus. See pole ajalooline raamat, see on raamat enese arendamiseks. Ma tean, et Leedu ei oodanud seda raamatut. Seetõttu ma selle ka kirjutasin," rääkis ta.

"Tunnistajad on 85 kuni 90 aastat vanad, mõne aasta pärast neid enam pole," lisas Vanagaitė. "See raamat on neile, kes üritavad tõde varjata lootuses, et see kaob ära. Raamat räägib taüjatest ja nendest, keda tapeti. Leedulastest ja juutidest. Sellest, mis juhtus 75 aastat tagasi Leedus."

Vanagaitė sõnul kasutas ta ainult Leedu arhiivides laiduvaid materjale, Leedu ajaloolaste uurimusi ning ütlusi tunnistajatelt, kelle seas on ka tuntud inimesi - näiteks luuletaja Marcelijus Martinaitis, näitleja Laimonas Noreika ja kunstnik Antanas Kmieliauskas.

Raamatu kirjutamisel tegi Vanagaitė koostööd ka Simon Wiesenthali keskuse Jeruusalemma büroo juhi Efraim Zuroffiga.

Zuroff kommenteeris, et kuigi mõningate juhtumite puhul on tema püüdlusi saatnud edu, pole Leedu valitsus kurjategijate kohtu ette toomisel piisavalt aktiivne olnud.

Lisaks tunnistas ta, et kui ta raamatuga seoses koos Vanagaitėga Leedu erinevaid paiku külastas, koges ta ootamatult palju emotsioone. "Väga sageli tapeti inimesi nende naabrite poolt," märkis Zuroff.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: