Leedu kirjastus: tuntud metsavenda solvanud kirjaniku teoseid ei hävitatud

Leedu kirjanik Rūta Vanagaitė.
Leedu kirjanik Rūta Vanagaitė. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome ajaleht Helsingin Sanomat kirjutas kolmapäeval, et Leedu kirjastus Alma Littera lõpetas ootamatult koostöö kirjanik Rūta Vanagaitėga, sest viimane oli teinud solvavaid märkusi kunagise metsavendade liidri Adolfas Ramanauskase kohta. Kirjastus omakorda rõhutab, et mingit artiklis mainitud raamatute hävitamist pole aset leidnud ning trükitud köited antakse autorile üle pärast juriidiliste küsimuste lahendamist.

Vanagaitė väljaütlemistest alguse saanud skandaali kajastas kolmapäeval pikemalt Soome suurim ajaleht Helsingin Sanomat (eestikeelne tõlge on loetav SIIN). Varem on samal teemal kirjutanud näiteks New Yorker ja skandaali asjus on avalduse teinud ka USA PEN-klubi.

Nii Helsingin Sanomat, New Yorker kui ka PEN-klubi avaldus viitavad kirjastuse otsusele raamatud müügilt ära korjata ja hävitada kui faktile. ERR-ile antud kommentaaris lükkas kirjastuse Alma Littera esindaja raamatute hävitamise väite tagasi ning rõhutas, et köiteid ei ole hävitatud ja seda pole ka kavas teha.

Küll aga kinnitas kirjastus, et koostöö kirjanikuga on lõppenud, teosed on müügilt ära korjatud ning hetkel laos olevad köited antakse kirjanikule üle siis, kui vajalikud juriidilised küsimused on lahendatud.

"Vastuseks tahtlikult ebaõigetele ja vastukäivatele avaldustele, mida on teinud kirjanik Ruta Vanagaitė, soovib kirjastus Alma Littera rõhutada nendes avaldustes tehtud ajalooliste faktide vale tõlgendust ja ka autori enda kallutatust. Alma Littera on avalik kirjastus, mis austab inimõigusi, läänelikke demokraatlikke väärtusi ja sõnavabadust, kuid kirjaniku sõnad olid halvustavad ning on nüüd Leedu ühiskonnas käiva vaidluse keskmeks," selgitas oma avalduses kirjastuse kommunikatsioonijuht Audronė Mockienė.

"Nii kirjastuse töötajad, Leedu kirjanikud kui ka tavakodanikud olid šokeeritud ja solvatud kirjaniku tundetutest avaldustest. Need ei lähe kokku Alma Littera väärtushinnangutega. Seetõttu ei näinud kirjastus enam ka võimalust jätkata kirjanikuga koostööd.

Me tahame rõhutada, et Vanagaitėl on kõik õigused avaldada oma praegusi ja tulevasi teoseid iseseisvalt või koostöös mõne teise kirjastusega. Leedus ei ole ega pole ka kunagi olnud tema teosed kuidagi keelatud. Kõik väited või vihjed, justkui oleks tema teoseid hävitatud või on kavas neid hävitada, on väljamõeldised.

Kirjastus otsustas lõpetada koostöö Vanagaitėga seoses tema avalike väljaütlemistega, mille käigus laimas ta Leedu metsavendade liidrit Adolfas Ramanauskast. See otsus võeti vastu pärast ulatuslikku arutelu, mis oli puhkenud Leedu ühiskonnas tervikuna.

Alma Littera tegi kirjanikuga koostööd palju aastaid, aktiivselt toimetades ja avaldades tema raamatuid. Hoolimata sellest aastatepikkusest koostööst ei olnud selle vaidluse tulemus tingitud tema raamatute sisust, vaid kirjaniku poolt tehtud avaldustest. Selle otsuse langetas Alma Littera ise kui iseseiev ja eraõiguslik kirjastus.

Ramanauskas-Vanagase jõhker piinamine okupantidest KGB agentide poolt on ajalooline fakt. Ramanauskas-Vanagas koges metsikut piinamist: ta kastreeriti ning üks tema silmadest torgati välja. Piinamise tagajärjel langes ta koomasse. Seda aasta aega kestnud füüsilist ja psüühilist piinamist peetakse laialdaselt ajalooliseks faktiks.

Leedu eriarhiividest pärit andmed (Vanagast ravinud arstide märkmed) räägivad järgmist: "Vang Ramanauskas, Adolfas saabus kriitilises seisundis. Ta ei vastanud küsimustele, oli teadvuseta, kogu tema keha, nägu ja jäsemeid tabasid regulaarsed krambid. Pulssi on vaevu tunda, vererõhk on madal: 60/40. Patsient on kaetud verega. Kubemepiirkonnas on suur värskest verest täitunud side, suured vereklombid ja suur haav munandite piirkonnas. Parema silma ülemine laug on kaetud hematoomiga. Silmalau peal on näha kuut torkehaava. Lähtudes nende diameetrist on need torkehaavad tehtud peenikese traadi või naelaga. Suur hulk sinikaid kõhupiirkonnas, lõikehaav vasaku käe keskmisel sõrmel."

Hoolimata ümber lükkamatutest tõenditest süüdistas Vanagaitė Ramanauskast NKVD-ga kokkuleppe sõlmimises ja väitis, et on leidnud tõendeid, justkui poleks Ramanauskast piinatud. Tsiteerides Vanagaitet: "Te teate väga hästi, et Ramanauskas vahistati ja ta üritas seejärel enesetappu, ta sai tõsiselt viga ning ta elustati haiglas. Miks te valetate?" Lähtudes Vanagaitė loogikast vigastas Ramanauskas oma silma torgates kuus korda läbi silmalau, peksis end kuni teadvuse kaotamiseni ning vigastas siis enda genitaale.

Kõik see on pälvinud meie ühiskonnas sügavat hukkamõistu. Vastusena nendele sündmustele lõpetas kirjastus koostöö Vanagaitėga ning peatas kõigi tema raamatute müügi.

Alma Littera seisukoht on, et nii nagu laimu, homofoobia ja rassistlike avaldustega ei saa leppida, ei peaks ka Vanagaitė avaldustega leppima. Need tuleks hoopis hukka mõista. Me tegime seda koheselt.

Meil on kahju, et seda juhtumit esitletakse nüüd kui Leedu soovimatust analüüsida Leedus toimunud holokaustisündmusi või leedulaste osalemist jubedates inimsusevastastes kuritegudes. Alma Littera avaldas ja reklaamis Vanagaitė raamatut "Mūsiškiai" (holokaustist rääkiv ja 2016. aastal ilmunud raamat "Meie omad", mille Vanagaite kirjutas koos oma praeguse elukaaslase Efraim Zuroffiga - Toim.), mida müüdi palju ja üle kogu riigi.

Kirjastus on valmis avaldama ka edaspidi holokaustist rääkivaid raamatuid, sest me mõistame väga hästi, kui oluline on ühiskonna jaoks analüüsida oma minevikku ja mitte korrata minevikus tehtud vigu.

Seejuures tahame me veel kord rõhutada, et ühtegi raamatut ei ole hävitatud - kõik nad on turvaliselt meie laos ja ootavad autorile üle andmist siis, kui juriidilised protseduurid on lõpule viidud. Teoste autoriõigused on juba autorile tagasi antud."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: