Keit Pentus-Rosimannus: Putin soovib äärmusluse toetamisega Euroopat lõhestada

Foto: Postimees/Scanpix

Kui Eesti jaoks on Euroopa Liidu kestmine ja ühtsus julgeoleku seisukohast kõige olulisem küsimus, siis Venemaa presidendi Vladimir Putini režiimi geopoliitilise strateegia osaks on Euroopa lõhkumine äärmuslaste toetamise ja nende kasutamise abil, leiab endine välisminister, riigikogu liige Keit Pentus-Rosimannus.

"Euroopa Liidu kestmine, Lääne ühtsus on Eesti riigi kestmise jaoks tänasel päeval kõige tähtsam küsimus,” toonitas Reformierakonna fraktsiooni nimel olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelul sõna võtnud parlamendisaadik.

Tema hinnangul on jutt sellest, et Eesti ja Euroopa on üleöö astunud mingisse uude ajajärku, kus kõige tähtsamaks on korraga muutunud vastuolu globaliseerumise ja selle vastaste vahel, on eksitav meelepete.

"Suur osa sellest ei ole olnud mitte ootamatu areng, vaid meie idanaabri küüniline geopoliitiline strateegia, milles inimeste hirmud avatuma maailma ja ühiskonna ees on üksnes vahendiks, mida õhutades, millega manipuleerides, millesse investeerides üritatakse taaskord muuta riikide piire ja rahvaste saatusi," leidis Pentus-Rosimannus.

Endine välisminister leidis, et Ida-Euroopa inimeste hirmud tulenevad osaliselt ilmselt valusast ajaloolisest mälust ja sellest tulenevast kartusest teistsuguse, võõra ees.

"Need jõud, kes nende samade hirmude ja instinktidega manipuleerivad, pakuvad tõrvikute, plakatite ja trummipõrina saatel hirmudele ju näiliselt lihtsaid lahendusi, viimati kuuldud Euroopa Liidust väljaastumiseni välja. Ainult et kui nüüd mõelda kolm sammu edasi, kuhu selline strateegia täpselt juhatab?" küsis Reformierakonna saadik.

Eestil ei ole võimalust endasse sulguda, kuna Eesti geopoliitiline asend ei võimalda seda.

"Kremli küünilisse geopoliitilisse strateegiasse on investeeritud pikalt ja järjekindlalt, seda on aastaid järjekindlalt ellu viidud Ida-Euroopas, nüüd järjest süsteemsemalt ka Lääne-Euroopas ja ainult pime, upsakas või välisriigi luureohvitser võib väita, et Eesti on sellest tänaseks ainsana kõrvale jäänud," möönis Pentus-Rosimannus.

Ta märkis, et Euroopas on vähe riike, mille sisepoliitikasse poleks viimastel aastatel ilmunud avalikult kremlimeelsete erakondade ja poliitikute kõrvale nende kaksikvennad poliitilise spektri teisest äärmuslikust servast.

Seetõttu tuleb Riigikogu väliskomisjoni liikme sõnul poliitikutel rohkem, õigeaegselt ja avatult selgitada inimestele ümbritsevas maailmas toimuvat ja selle tausta ning rääkida lahti, kuidas see Eestit mõjutab.

“Miks rahastab Venemaa Euroopa riikide äärmuslasi ja valeuudiste levikut kui mitte tugeva Euroopa Liidu murendamiseks suletud piiridega väikesteks vürstiriikideks, kellega oleks kerge ükshaaval manipuleerida?” lisas Pentus-Rosimannus.

"Juhi mängu. Jaga ja valitse. Aja nad tasakaalust välja ja ära lase ühineda. See on see, mida teeb Putini reźiim. Igal rindel. Iga päev," toonitas ta.

Migratsioonikriisist rääkides ütles Pentus-Rosimannus, et Eesti kohuseks on poliitkorrektsuse lõksu langemata rääkida ausalt ja avatult asjadest, mida näeme rikkis olevat.

“Migratsioonikriis on jõudnud nii kaugele, et midagi muutmata täpselt samal viisil jätkates saab tulemus olema suure tõenäosusega selline, mida ükski Euroopa Liidu liider näha ei sooviks. Eelmise suve sündmusi, kontrollimatut ja massilist sisserännet ei saa korduda lasta,” tõdes Pentus-Rosimannus.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: