Nõmmekad ehmusid Pääsküla metsas tehtud raietöödest

Foto: ERR

Nõmmekaid on jahmatanud Pääsküla rabametsas tehtud raietööd. Eile langetati Nõmmel, Rännaku puiesteel raieloa alusel männimetsa ja omanike sooviks on rajada sinna maju. Siiani on Tallinna linn detailplaneeringust keeldunud põhjusel, et tegu on rohealaga.

Pole puid, pole ka probleemi - nii võiks iseloomustada eile Nõmme teostatud JOKK-skeemi. Kaval nipp võimaldab kohalikust omavalitsusest ja naabritest lihtsalt üle sõita, sest metsaseaduse silmis vahet pole, kus mets kasvab.

"Kui tegemist on metsamaaga ja raieküpse metsaga, siis omanikul on õigus sinna raiet kavandada, keskkonnaamet hindab seda ja tõesti, keskkonnaametil ei ole alust keelduda raiete lubamisest, kui tegevus on õigusaktidega kooskõlas," ütles keskkonnaameti metsaosakonna juhataja Jaanus Kala.

Rännaku puiesteele, raba serva on 5-6 maja rajamise detailplaneeringut üritatud algatada juba 10 aastat . Erinevate erakondade valitseda olnud linn on sellest korduvalt keeldunud, tuues põhjusena asjaolu, et tegu on rohealaga. Ka kohalikud elanikud on püüdnud krunte ära osta, et anda need üle linnale tingimusel, et mets säilib.

"Umbes 10.aastat tagasi ma pakkusin välja, et ma olen nõus seda rahastama ja jätma rohealaks, siin kõrval on lasteaed, siit käib mööda kool, liigelda on praktiliselt võimatu, jtäsime Nõmme linnaosavalitsusele ka siinse spordiväljaku, et oleks selline roheala. Selle ostmise käigus üks härrasmees tegi väikese mahhinatsiooni ja müüs selle lävi vahendajatele edasi hoopis järgmistele inimestele ja selle lubadusega, et hakatakse siin ehitama," rääkis naaber Even Tudeberg.

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp selgitab, et metsaseadus lubab kohalikul omavalitsusel sõlmida metsaomanikuga kokkuleppe raiepiiranguteks, kuid see peab olema kirjas ka planeeringus. Samuti on metsaomanikul metsauuenduse kohustus. Nõmme linnaosa vanem Tiit Terik ütleb, et ehkki nüüd, kus puud on maha võetud ja takistavaid tegureid maa otstarbe muutmiseks ja justkui ka majade ehitamiseks pole, ei lase linn seda läbi.

Terik ütles, et tõenäoliselt see libedalt ei lähe. "Planeerimismenetlus on linnas avalik, siin saavad sekkuda kõik huvitatud osapooled, esitada oma arvamusi, proteste ja siin on linnal juba kaalutlusõigus olemas," osutas Terik.

Nõmme tee Seltsi esindaja Peeter Piirisild ütles Aktuaalsele kaamerale, et ülejäänud metsa säilitamiseks võiks linn osta omanikult krundid ära. Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra kavatseb kiiremas korras algatada seadusemuudatuse, mis annaks tiheasustusalal metsaraieloa väljastamise kohaliku omavalitsuse pädevusse või võimaldaks keskkonnaametil lähtuda loa andmisel metsa kasvukohast.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: