Allikas: Türgi sõlmib Iisraeliga kokkuleppe "kõigis küsimustes" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iisraeli lipp
Iisraeli lipp Autor/allikas: Amir Cohen/Reuters/Scanpix

Istanbulis ajakirjanikele ülevaate andnud anonüümseks jäänud kõrge ametniku sõnul kavatseb Türgi saavutada Iisraeliga kokkuleppe "kõigis küsimustes".

Tegemist on järjekordse märgiga sellest, et kunagised lähedased liitlased on suhteid parandama asunud ning et Iisrael võib maksta kompensatsiooni Mavi Marmara vahejuhtumi eest, vahendas Reuters.

Iisraeli ja Türgi suhted on olnud teravad alates 2010. aasta maist, mil Gaza blokaadi murda püüdnud laevale Mavi Marmara saabusid Iisraeli eriüksuslased ning järgnenud vastasseisu käigus hukkus 10 türklasest aktivisti. Kuigi Iisrael on kinnitanud, et aktivistid ründasid eriväelasi nugade ja raudtorudega, ja Iisraeli juhid on ka juhtunu eest kahetsust avaldanud, pole varasemaid suhteid õnnestunud seni veel taastada.

Iisrael ja Türgi on pidanud Šveitsis ja USA presidendi survel läbirääkimisi suhete taastamiseks.

Zürichis salaja ja juba 2013. aastast peetud läbirääkimistel lepiti jaanuaris ajalehe Haaretz andmeil kokku viies punktis: Iisrael maksab ohvrite omaste jaoks loodud fondi 20 miljonit dollarit; mõlemad saadavad taas pealinna suursaadiku;Türgi parlament lõpetab uurimise nende sõdurite suhtes, kes laeva ründasid; Iisrael lisas nõudmise, et Türgi loobub Hamasi toetamisest ja saadab riigist välja rühmituse ühe sõjalise juhi; Ankara ostab vastutasuks Iisraelilt tema Vahemere maardlast naftat ja vahendab gaasi Euroopasse.

Suhete varasemat normaliseerimist takistasid nii mõlema liidri viimase hetke vastuseis või siis näiteks valimised käesoleval aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: