Kaitseminister Niinistö: Venemaa üritab piiril tekkinud olukorraga testida Soome otsustusvõimet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome kaitseminister Jussi Niinistö (Põlissoomlased)
Soome kaitseminister Jussi Niinistö (Põlissoomlased) Autor/allikas: Yle

Soome kaitseministri Jussi Niinistö meelest üritab Venemaa piiril tekkinud rändekriisiga testida Soome otsustusvõimet. Samas rõhutas Niinistö, et eile avalikuks tulnud asjaolu, et
kevadel saabub Soome õppustele ka paarkümmend USA soomukit Stryker, pole mingil moel mõeldud sõnumina Venemaale.

Niinistö rääkis Soome rahvusringhäälingu telesaates "A-studio", et võimuesindajad peavad idapiiri olukorra suhtes väga tähelepanelikud olema, vahendas Yle.

"Kümneid aastaid oli meil Venemaaga hea koostöö piiri valvamisel, kuid mingil põhjusel see olukord eelmise aasta sügisel muutus. Ja nüüd, kui me teame, milline potentsiaal Venemaal on - räägime nüüd sadadest tuhandetest või miljonitest inimestest, kes võivad hakata liikuma ka mujale kui Soome idapiirile - on ametnikel küll põhjust olla ärkvel ja teha ettevalmistusi," nentis kaitseminister.

Niinistö arvates pole Venemaa tegevuse näol praegu tegu hübriidsõjaga, vaid hübriidvahenditega. "Nendega testitakse Soome otsustusvõimet," rõhutas ta.

Põlissoomlasi esindav kaitseminister kritiseeris saates ka eelmise valitsuse poolt tehtud kärpeid riigikaitse valdkonnas.

"Eelmise valitsuse ajal kärbiti meie kaitse-eelarvest 10 protsenti samal ajal, kui meie julgeolekukeskkond muutus. Praegune valitsus on pürginud mõõdukalt kaitsekulutuste tõstmise poole. Kaitseministrina ma usun, et pikaajaline panustamine oma riigikaitse arendamisse on parim lahendus selles muutunud julgeolekukeskkonnas," selgitas Niinistö.

Õppused pole vastus praegusele julgeolekusituatsioonile

Niinistö kinnitas eile parlamendi ees, et Soome saabub kevadel õppustele paarkümmend USA relvajõudude soomukit, kuid ta rõhutas, et see pole sõnum idanaabrile.

"Need avalikkuses mainitud õppused pole mingi Soome-poolne vastus praegusele julgeolekupoliitilisele olukorrale. Need on pikema planeerimise tulemus. Kui nüüd proovida siit mingi sõnumit välja lugeda, siis seda, et Soome peab üleval oma kaitsevõimet," rääkis kaitseminister.

Niinistö arvates on väited, et USA osalemine Soome õppustel kujutab ohtu soomlaste rahule ja heaolule, selge ülereageerimine.

"Sellist tegevust rahvusvaheliste õppuste vallas on Soome kogu aeg praktiseerinud. Nüüd, kui siia saabub soomukeid, mida pole varem nähtud, ei saa ma aru sellest tormist, mis tekib, kui tuleb üks kompanii ameeriklastest jalaväelasi," nentis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: