Narva kaalutakse rajada Eesti keele maja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti keele maja eesmärk on koondada Narva täiskasvanutele eesti keele kui võõrkeele õpetamise kompetents, rääkis TÜ Narva kolledži direktor Kristina Kallas. Justiitsminister Urmas Reinsalu arvates võiks riik kinkida Eesti keele maja Narvale vabariigi 100. sünnipäevaks.

Kallase sõnul on oluline tekitada olukord, kus eesti keele õppimise võimalust pakutaks inimestele, kes võib-olla tahaksid, aga ei ole selleks 100% motiveeritud.

Täiskasvanud inimene saab praegu eesti keelt Narvas õppida raha eest ja tasuta õppekohti saab läbi MISA, kuid nendele soovijaid on neli korda rohkem kui integratsiooni ja migratsiooni sihtasutusel õppekohti.

Kallase idee on avada Narvas eesti keele maja, kus keeleõppe võimalus oleks tagatud kõigile soovijatele. Eesmärk on koondada Narva täiskasvanutele eesti keele kui võõrkeele õpetamise kompetents.

"Probleem on eesti keele ekspertide Narva tööle meelitamine, et inimesed ikkagi tahaksid tulla siia Narva tööle eesti keelt õpetama. Teine probleem on veenda valitsust, et seda maja on siia vaja, see on võib-olla isegi kõige suurem töö,"

Urmas Reinsalu arvates oleks Eesti maja asutamine Narvas kõigile erakondadele meeltmööda ja suuri vaidlusi ei peaks tekkima. Tema arvates peaks Narva linnas kindlasti olema koht, kus inimesed saaksid õppida tasuta eesti keelt ja läbida erialakursusi.

"Ma loodan, et Eesti vabariigi 100. sünnipäeval üks kingitus, mille me Narvale teha saame, on Eesti keele maja," ütles Reinsalu.

Narvas on juba üks Eesti maja, mille üheks asutajaks on Narva Eesti selts, kuid selle ruumid jäid pankrotistunud Aleksandri koguduse hoonesse. Eesti seltsi Narvas esimees Ants Liimetsa arvates võiks nii Eesti kui Eesti keele maja olla ühe katuse all.

"Vabaduse 20 olev endine koolimaja on praegu tühi ja suhteliselt väikese summa eest riigile saadav. Võiks selle maja ära osta riigile ja seal saaks kohe avada järgmisest sügisest juba õppetöö. See nii suurt ümberehitust ei nõua."

Kallase sõnul on Eesti maja idee veel üsna toores ja pole teada palju see maksma võiks minna. Kolledž on valmis projektiga alustama, kuid ideaalis võiks olla tegu Narva linna ja riigi sihtasutusega.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: