Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna õpilastest üle pooltel on probleeme tervisega

Kooliõpilased.
Kooliõpilased. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Alla poole Tallinna õpilastest on täiesti terved, selgub SA Tallinna Koolitervishoid 2015. aasta aruandest. Peamisteks terviseriskideks on endiselt vähene kehaline aktiivsus, ebaregulaarne või ühekülgne toitumine ning arvuti või nutiseadmete liigne kasutamine. Muu hulgas valmistab kooliõdedele muret lastevanemate tendents oma laste vaktsineerimisest keelduda.

Läbivaatuse käigus kontrolliti õpilaste nägemisteravust, rühti, kaalu ja kasvu, hammaste tervishoidu ning luu- ja lihaskonna arengut.

Kooliõdesid tegi murelikuks mitmete lastevanemate keeldumine vaktsineerimisest, 2015. aastal oli keeldumisi kokku 533, mis moodustas 7% planeeritud immuniseerimisest. Õed vaktsineerivad õpilasi vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale (mumps-leetrid-punetised, difteeria-teetanus, B-hepatiit).

Kooliõe poole pöörduvad õpilased esmaabi saamiseks haigestumise või õnnetusjuhtumite korral. Sagedasemad pöördumised 2015. aastal olid pea- ja kõhuvalu, külmetushaigused, mao- ja seedetrakti vaevused, väsimus, unetus, luu- ja liigeshaigused, parasitaar- ja nakkushaigused.

Suurenesid õpilaste emotsionaalse seisundi (rahutus, närvilisus, ärevus, õnnetuolek) ja vaimse tervise probleemidega (käitumishäired, depressioon, autismispektri arenguhäired), mis oli 2,3% kogu pöördumiste arvust ehk 1032 pöördumist.

Möödunud aastal täheldati laste diabeedi tõusu, pea igas Tallinna koolis õpib üks või mõni diabeeti põdev laps.

Tallinna koolides õpilastega toimunud raskemate vigastuste arv vähenes 10 võrra, mis mullu oli arvuliselt 385 juhtumit.

"Õnnetusjuhtumite arvuline langus võib olla tingitud sellest, et Tallinna koolid on renoveeritud ning keskkond turvalisem ning pooltes koolides on kasutusel traumade registreerimise ja analüüsi süsteem," ütles Tallinna koolitervishoiu nõukogu esimees Merike Martinson.

"Samuti on Tallinna kooliõdede poolt koolijuhtidele või tervisenõukogudele tehtud kokku ligi 300 ettepanekut koolikeskkonna parendamise ja vigastuste ennetamise osas," lisas ta.

Õpilaste tervise ja arengu jälgimiseks viisid möödunud aastal SA Tallinna Koolitervishoid õed läbi tervisekontrollid kõikide 1., 3., 7. ja 11. klasside õpilase seas. Kokku vaadati tervisekontrolli käigus läbi 17 052 õpilast, mis moodustas 37,3% õpilaste koguarvust.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: