Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Videod, fotod ja otseblogi: Brüsseli lennujaamas ja metroos kärgatasid plahvatused, hukkunud on rohkem kui 30 inimest

{{1458631481000 | amCalendar}}

Brüsseli Zaventemi lennujaamas toimus täna hommikul kaks plahvatust. Samuti toimus plahvatus ühes metroojaamas. Hukkunud on vähemalt 34 inimest (14 lennujaamas, 20 metroojaamas), kuid tegelik surma saanute arv on tõenäoliselt suurem. Vigastatuid on rohkem kui 200. Prokuratuuri kinnitusel on tegu terrorirünnakutega, mille eest on võtnud vastutuse äärmusrühmitus ISIS. "Aktuaalne kaamera" tegi juhtunuga seoses kaks erisaadet, mis on mõlemad käesolevas artiklis täismahus vaadatavad.

Olulisemad teada olevad asjaolud (uudis on täiendamisel!):

1. Brüsseli Zaventemi lennujaama väljuvate lendude tsoonis toimus täna hommikul kohaliku aja järgi natuke enne kella 8 kaks plahvatust. Lisaks olevat lennujaamast leitud ka plahvatamata lõhkeseadeldisi.

2. Plahvatuse tagajärjel sai inimesi nii surma kui ka vigastada. Hetkel on kinnitatud, et hukkus 14 ja sai raskelt vigastada 96 inimest. Hukkunute arvu kohta liikus varem väga palju erinevaid andmeid ning kuna sündmused arnevead veel edasi, pole ka praegused arvud ilmselt lõplikud.

3. Lennujaamast evakueeritakse inimesi ning lennujaama töö on peatatud. Kõik saabuvad lennud suunatakse mujale, väljuvad lennud on tühistatud. Inimestel soovitati päeval piirkonda vältida.

4. Kella 9.11 ajal kärgatas plahvatus ka Maelbeeki metroojaamast väljunud metroorongis. Esialgsetel andmetel on surma saanud 20 ja vigastada 106 inimest.

5. Kogu Brüsseli ühistranspordiliiklus tuli peatada - võimud soovitasid inimestel püsida seal, kus nad parajasti on. Õhtul hakati liikumispiiranguid etapiti tühistama, taastumas on ka ühistranspordiliiklus.

6. Provintsis on kuulutatud välja erakorraline olukord, riigis on terrorioht ametlikult kõige kõrgemal ehk neljandal tasemel.

7. Plahvatuste näol oli prokuratuuri kinnitusel tegu terrorirünnakutega. Lennujaamas tegutses vähemalt kolm enesetaputerroristi, kaks neist lasid end õhku, kolmandat kahtlustatavat, kelle pomm ei plahvatanud, otsitakse taga. Muuhulgas on märkimisväärne see, et mõned pealtnägijad on kohalikule meediale rääkinud sellest, kuidas lisaks plahvatustele oli lennujaamas kuulda ka tulistamist ja araabiakeelset karjumist.

8. Brüsseli lennujaam on andnud kaks telefoninumbrit, kuhu pöörduda teabe saamiseks lähedaste kohta, kes võisid plahvatuse hetkel lennujaamas viibida. Küsimusi sugulaste ja sõprade kohta saab esitada Belgia telefoninumbritel +322 753 73 00 ja +322 506 47 11.

9. Eesti välisministeerium soovitab vältida reisimist Brüsselisse. Ükski eestlane terrorirünnakutes esialgsetel andmetel viga ei saanud.

10. Eelmisel nädalal tabati Brüsselis suure politseioperatsiooni käigus Pariisi terrorirünnakute peamine kahtlusalune Salah Abdeslam, kes on seotud äärmusrühmitusega ISIS. Juba siis teatasid Belgia võimud, et valmistuda tuleb võimalikeks kättemaksurünnakuteks.

11. Terrorirünnakute eest võttis vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

12. Mitmel pool Belgias on käimas politseioperatsioonid, haarangud ja läbiotsimised. Belgias ja ka teistes riikides aga leinatakse samal ajal terrorirünnakus hukkunud inimesi.

Sündmuskohad Brüsselis:

OTSEBLOGI (allikateks on Belgia ringhäälingud, BBC, Reuters, Yle, Le Soir jt):

23.59 Brüsseli 22. märtsi sündmusi kajastav otseblogi praeguse seisuga lõppeb.

23.56 Osa USA Denveri rahvusvahelise lennujaama peaterminalist evakueeriti teisipäeval võimaliku julgeolekuohu tõttu, teatasid ametnikud.

Lennujaam teatas mitmes Twitteri säutsus, et politsei evakueerib inimesi terminali lääneosast, kuid lennud jätkuvad, vahendas BNS.

"Sõidukite liiklust terminali lääneosas ei lubata. Idaosa on reisijatele endiselt avatud," märkis lennujaam.

Mitmel lennufirmal, teiste seas American Airlinesil, Aeuro Mexicol ja British Airwaysil, on piletite müügipunkt evakueeritud piirkonnas, mistõttu on võimalikud hilinemised.

Julgeolekumeetmeid tõhustati pärast varem teisipäeval aset leidnud ohvriterohkeid terrorirünnakuid Brüsselis.

23.55 Homme kell 11 kohaliku aja järgi leiab Belgias aset üleriigiline leinaseisak.

23.33 Belgia siseminister Jan Jambon tunnistas, et õiguskaitseorganid eeldasid, et mingisugust äärmuslikku terrorirünnakut Euroopas kavandatakse, kuid Brüsseli terrorilaine ulatus on ka talle üllatuseks. "See oli alati võimalik, et toimub veel rünnakuid, kuid me poleks kunagi osanud ette kujutada midagi niivõrd ulatuslikku," nentis ta. 

23.24 Brüsseli linnapea Yvan Mayeur rääkis AFP-le, et terroristide pommid olid nende reisikohvrites. Väidetavalt olid nad saabunud lennuväljale taksoga. Kaks pommi plahvatas, kuid linnapea sõnul sattus kolmas tõenäoliselt paanikasse ning tema pomm ei plahvatanud.

23.03 Belgia politsei palub kõigil, kellel on sündmuskohtadel tehtud foto- või videomaterjali, jagada seda ka võimuesindajatega, et terroristidele võimalikult kiirelt jälile saada. Kõige rohkem loodetakse leida fotosid ja videosalvestisi, mis annaksid informatsiooni kahtlustatavate liikumise kohta. 

22.34 Brüsseli lennujaam kinnitas, et homme ollakse suletud, kuid liikluse taasalustamist neljapäeval ei välistada. Kõik sõltub ekspertide poolt antavast hinnangust.

22.26 Tallinnas, Pariisis ja mujal kuvati ehitistele Belgia lipp - fotokokkuvõtet saab näha SIIT.

21.48 Ajalehe Le Libre andmetel taastatakse juba homme Thalys-rongide liiklus. Samas hoiatatakse reisijaid, et nad peavad arvestama põhjalike turvakontrollidega. Londonit Pariisi ja Brüsseliga ühendav Eurostari rongliin aga taasalustas liiklust osaliselt juba täna. Rongifirma usub, et homme toimub liiklus juba tavapäraselt.

21.39 Pikemalt peatuti Brüsseli rünnakutel täna ETV saates "Vabariigi kodanikud".

21.20 Belgia föderaalprokurör Frederic van Leeuw teatas, et ka praegu pole veel lõplikult kinnitatud ohvrite ja vigastatute nimekirja. Samuti rõhutas ta, et hetkel ei saa luua veel otsest seost eelmise aasta novembri terrorirünnakutega Pariisis. Küll aga toimuvad üle riigi erinevad politseioperatsioonid, läbiotsimised ja haarangud.

"Aktuaalse kaamera" 22. märtsi viimane otselülitus Brüsselisse:

20.59 Belgia kuningas Philippe pöördus õhtul televisiooni otseülekandes rahva poole ja märkis, et nii tema kui ka kuninganna Mathilde jagavad seda valu, mida tunnevad inimesed, kes ühel või teisel moel tänaste terrorirünnakute tagajärjel kannatasid.

"Täna on meie riik leinas. Meie kõigi jaoks pole 22. märts enam kunagi päev nagu iga teine. Purustatud elud. Sügavad haavad. See kannatus on kogu maa oma," rääkis ta. "Me avaldame oma toetust päästetöötajatele ja korrakaitsjatele. Ja kõigile neile, kes spontaanselt oma abi pakkusid. Ohuga silmitsi olles astume me sellele koos vastu."

20.56 Belgia politsei teatel sisaldas Schaerbeeki linnaosas asuvast majast leitud pomm nii metallitükke kui ka keemilisi komponente.

20.49 USA välisministeerium teatas, et ükski Ühendriikide kodanik Brüsseli rünnakutes ei hukkunud, kuid mitmed isikud on vigastatud.

20.34 Belgia politsei avaldas foto tagaotsitavast ründajast 25-aastasest Najim Laachraouist, kes väidetavalt ei suutnud end õhkida, jättis pommivöö maha ja põgenes.

20.24 Hollandi politsei teatas, et pidi tegema Amsterdami raudtee keskjaamas toimunud vahistamise käigus mitu hoiatuslasku. Keegi vigastada ei saanud.

20.16 Antwerpeni politsei teatel toimus linnas intsident ühe isikuga, kuid see saadi kontrolli alla ilma tuld avamata. Rohkem detaile pole võimud veel avaldanud.

20.13 Belgia flaamikeelse ringhäälingu kanal VRT teatas, et Belgia politsei leidis Brüsselis Schaerbeeki linnaosas asuvast majast läbiotsimise käigus ISIS-e lipu ja pommi.

19.59 Belgia föderaalprokurör kinnitas kahtlustusi: Brüsseli lennujaama kahe plahvatuse korraldajad olid enesetaputerroristid. Politsei otsib aktiivselt kolmandat ründajat.

19.36 “Tänane on Euroopa tume päev,” alustas Horvaatias ametlikul visiidil olev president Toomas Hendrik Ilves oma loengut “Euroopa ristteel” Zagrebi Ülikoolis

19.23 Brüsseli elanikud pakuvad Twitteri vahendusel inimestele, kes on Brüsseli kesklinna kinni jäänud, peavarju ning kojusõidu võimalust. Märksõna BrusselsLift loodi praktilisest vajadusest ühendada inimesi, kes on hätta jäänud ja autojuhte kellele on autos vabasid kohtasid. Samuti kasutatakse märksõnu #ikwillhelpen ja #PorteOuverte.

"Aktuaalse kaamera" kokkuvõte Brüsseli terrorirünnakutest ja nendega seotud sündmustest kell 18.30:

18.46 Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser ütles "Aktuaalses kaameras", et tõenäoliselt ei jää tänased terroriaktid Euroopas viimaseks. Euroopat ootab aga ees debatt vabaduste ja julgeoleku teemadel.

18.45 Äärmusrühmitus ISIS edastas uue ametliku teate, milles võetakse vastutus Brüsseli rünnakute eest. "Me lubame ristisõdijate alliansile, et neid ootavad ees mustad päevad vastutasuks Islamiriigi vastu sooritatud agressiooni eest, " teatasid terroristid. 

18.25 Saksamaa liidukantsler Angela Merkel lubas Belgiale abi terrorismivastases võitluses.

18.20 Lennujaama rünnakute tagajärjel sai teiste hulgas vigastada ka 6 inimest.

18.11 Euroopa Liidu institutsioonide ja liikmesriikide juhid teatasid tänases ühisavalduses, et terroriaktid Brüsselis olid "rünnak meie avatud demokraatliku ühiskonna vastu".

18.09 Brüsseli lennujaam on vähemalt homme veel suletud.

18.08 Lennujaamast leiti ka kolmas pomm, mis tehti demineerijate poolt kahjutuks, ütles Brabanti kuberner Lodewijk De Witte.

18.00 Yle: Soome kodanikud on saanud Brüsselis kergeid vigastusi, kinnitati välisministeeriumist.

17.59 Belgia kuningas teeb õhtul rahvale erakorralise pöördumise.

17.52 Täpsemad juhised Belgia võimudelt: 1. Neljanda astme terrorioht püsib; 2. Inimesed ei pea enam siseruumides püsima; 3. Ühistransport taastatakse kell 16; 4. Raudteejaamad avatakse kell 16, kuid kõrgemate turvameetmetega; 5. Brüsseli metroos hakkavad taas käima liini 2 ja 6; 6. Koolides võib taastada normaalse olukorra; 7. Kodanikud peavad olema tähelepanlikud. 

17.34 Belgia meedias on avalikustatud ka foto võimalikest lennujaama rünnaku sooritajatest.

17.24 Äärmusrühmitus ISIS võttis ametlikult vastutuse Brüsselis toimunud terrorirünnakute eest. "ISIS-e võitlejad korraldasid teisipäeval plahvatused pommivööde ja muude vahenditega Belgia pealinna Brüsseli lennujaamas ning keskses metroojaamas," teatas ISIS-ega seotud meediaagentuur AMAQ. 

17.09 Kapo peadirektor Arnold Sinisalu: Eestis terroriohtu ei ole, kuid politsei kasvatab nähtavat heidutust

"Aktuaalse kaamera" teine erisaade täismahus:

"Aktuaalse kaamera" esimene erisaade täismahus: 

 

Videod ja fotod nii rahvusvahelisest ajakirjandusest kui ka sotsiaalmeediast (vanemad sissekanded on ees, kõige uuemad lõpus). NB! Osa allpool olevatest videotest ei sobi lastele ja nõrganärvilistele!

 

 

 

Toimetaja: Laur Viirand, Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: