Riigikogu toetas ettepanekut anda ka registreeritud samasoolisele elukaaslasele elamisluba ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Riigikogu toetas õiguskantsleri ettepanekut muuta välismaalaste seadust, et anda Eesti kodanike samasoolistele elukaaslastele elamisluba Eestis.

Õiguskantsler pani ette viia välismaalaste seadus kooskõlla põhiseadusega, et tagada samasooliste kooselupaaride võrdne kohtlemine abielus elavate paaridega.

Ettepaneku poolt hääletas 42 saadikut, 19 oli vastu ja 3 saadikut jäid erapooletuks. Kuna Riigikogu toetas õiguskantsleri ettepanekut, siis tehti põhiseaduskomisjonile ülesanne algatada vastav seadusemuudatus.

Õiguskantsler Ülle Madise viitas asjaolule, et välismaalaste seadus annab õiguse taotleda elamisluba Eestis resideeruva abikaasa juurde elama asumiseks. Samasoolise kooselupartneri juurde elama asumiseks elamisluba anda ei saa.

Inimeste võrdne kohtlemine kooselu võimaldamisel on nõutav nii Eesti põhiseaduse kui ka Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni järgi, mille täitmise kohustuse on Eesti endale võtnud. Et Eestis pole samasoolistel partneritel võimalik abielluda, siis ei ole neil erinevalt erisoolistest elukaaslastest võimalik astuda samme selleks, et täita välismaalaste seaduses sätestatud tingimusi koos elamise eesmärgil elamisloa saamiseks.

Kuna eri- ja samasooliste kooselupaaride olukord on seega õiguslikult oluliselt erinev, siis on praegusel regulatsioonil diskrimineeriv mõju.

Õiguskantsler rõhutas, et võimalik seadusmuudatus peaks jätma õiguse faktilist partnerlussuhet hinnata Eesti riigile nii nagu seda juba praegu tehakse fiktiivsete abielude ja fiktiivsete partnerlussuhete hindamisel.

Põhiseaduskomisjoni liige Andres Anvelt andis ülevaate komisjonis toimunud aruteludest, mille käigus käsitleti põhjalikult elamislubade andmisega seotud erinevaid aspekte ja nõudeid.

Põhiseaduskomisjon otsustas oma istungil toetada häältega 3 poolt, 2 vastu, 1 erapooletu õiguskantsleri ettepanekut.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: