Euroopa Kohus andis Rumeenia võimudega vaielnud geipaarile õiguse

Foto: AP/Scanpix

Euroopa Kohus (ECJ) tegi otsuse, millega andis õiguse Rumeenia ja USA kodanikest samasoolisele abielupaarile, kes olid Rumeenia võimudega elamisloa teemal vaielnud.

Rumeenlane Adrian Coman ja ameeriklane Clai Hamilton olid 2010. aastal Brüsselis abiellunud ning kui USA kodanik Rumeenias abikaasana elamisluba taotles, vastasid sealsed võimud eitavalt, sest Rumeenia seadused samasoolist abielu ei tunnista, vahendas BBC.

Paar pöördus kohtusse ning Rumeenia kõrgeim kohtuaste ehk põhiseaduslik kohus saatis juhtumi edasi Euroopa Kohtusse

Euroopa Kohus jõudis järeldusele, et Euroopa Liidu liikmesriigid peaksid tunnistama teistes liikmesriikides sõlmitud samasoolisi abielusid ning võimaldama sellistele paaridele samu õigusi erinevast soost abielupaaridega.

Jaanuaris leidis ka Euroopa Kohtu kohtujurist Melchior Wathelet oma mittesiduvas arvamuses, et ehkki EL-i liikmesriigid on vabad otsustama, kas lubada oma riigis samast soost inimeste abielu, ei või nad piirata EL-i kodaniku vaba elukohavaliku õigust sellega, et keelduvad andmast tema samasoolisele kolmanda riigi kodanikust abikaasale alalist elamisluba oma riigi territooriumil.

Ehk sisuliselt leidis nüüd Euroopa Kohus, et käesoleval juhul on mõiste abikaasa sooneutraalne.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: