Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene võimud hakkasid Oleg Sentsovi Ukrainale üle andmiseks dokumente ette valmistama

Oleg Sentsov ja Oleksandr Koltšenko 25. augustil süüdi mõistvat kohtuotsust kuulamas.
Oleg Sentsov ja Oleksandr Koltšenko 25. augustil süüdi mõistvat kohtuotsust kuulamas. Autor/allikas: Valery Matytsin/TASS/Scanpix

Venemaa Föderatsiooni justiitsministeerium andis föderaalsele karistuste täideviimise teenistusele (FSIN) korralduse valmistada ette dokumendid, mille alusel saaks anda Ukrainale üle neli Venemaal vangi mõistetud inimest, keda Kiiev ja lääneriigid peavad poliitvangideks. Üks nendest on ka tuntud režissöör Oleg Sentsov.

Vangid antakse Ukrainale üle tingimusel, et nad kannavad karistust edasi kodumaal, vahendasid RIA Novosti ja Unian ministeeriumi pressiteenistust.

Samas rõhutati justiitsministeeriumist, et lõplikud otsused nendes küsimustes langetatakse Venemaa föderaalkohtunike poolt.

Justiitsministeeriumi pressiteenistuse kohaselt said nad Ukrainalt 7. aprillil taotluse anda üle kodumaal karistuse kandmiseks neli inimest - A. A. Koltšenko, G.S. Afanassjev, O. G. Sentsov ja J. D. Sološenko.

Pressiteenistusest selgitati, et FSIN-ile tehti ülesandeks valmistada ette teema lahendamiseks vajalikud dokumendid. samuti kontrollida asjaolusid, mis võimaldavad või välistavad sellise üleandmise Ukraina poolele. Ukraina kolleege on sellise sammu tegemisest teavitatud.

Venemaal Doni-äärses Rostovis mõistis sõjaväekohus eelmise aasta 25. augustil 20 aastaks vangi tuntud Ukraina filmirežissööri Oleg Sentsovi.

Sentsov ja teine ukrainlane Oleksandr Koltšenko peeti Vene eriteenistuste poolt Krimmi poolsaarel kinni 2014. aasta mais ehk natuke aega pärast Krimmi annekteerimist Moskva poolt.

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus FSB väitis, et mehed kuulusid Venemaa poolt kuritegelikuks kuulutatud ukraina rahvuslaste organisatsiooni Parem Sektor ning planeerisid Krimmi linnades diversiooni- ja terroriakte.

Mõlemad mehed on süüdistusi, sealhulgas ka kuulumist organisatsiooni Parem Sektor, oma kinnipidamise algusest saadik eitanud.

Koltšenkole määrati 10-aastane vanglakaristus. Nii Sentsov kui ka Koltšenko pidid oma karistust kandma range režiimiga koloonias.

Märkimisväärne on asjaolu, et mõlema mehe üle peeti kohut justkui nad oleksid Venemaa kodanikud, kuigi mõlema puhul on endiselt tegu Ukraina kodanikega, kes pole kunagi Venemaa kodakondsust taotlenud.

Prokurör nõudis Sentsovile 23- ja Koltšenkole 12-aastast vangistust.

Ukraina, lääneriigid ja mitmed inimõigusorganisatsioonid peavad mehi poliitvangideks. Ukraina välisministeerium teatas augustis, et peab nii otsuseid kui ka kogu kohtuprotsessi ebaseaduslikeks ning "juriidiliseks paroodiaks".

Sentsovi vabastamise nimel on avaldusi teinud mitmed tuntud filmitegijad, näiteks Mike Leigh, Stephen Daldry ja Pedro Almodovar. Isegi Vene režissöör Nikita Mihhalkov, kes on aktiivselt toetanud Kremli poliitikat ning Krimmi annekteerimist, on mehe kaitseks sõna võtnud.

Sentsovi advokaadi kinnitusel on tema klienti FSB poolt ka piinatud.

Süüdimõistva kohtuotsuse võtsid Sentsov ja Koltšenko kohtusaalis vastu Ukraina hümni lauldes. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: