Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kundas tähistati 25 aasta möödumist tsemenditehase renoveerimise otsusest

Foto: ERR

Kunda linnas oli tsemenditehas veerandsajandi eest nii oluline tööandaja kui ka tõsine keskkonnasaastaja. 25 aastat tagasi sõlmitud kokkuleppest algas tsemenditööstuse erastamine ja tehase edukas tänapäevastamine.

Kunda ja tsement on Eestis sünonüümid juba peaaegu poolteist sajandit. Uudishimuliku mõisahärra John Girard de Soucantoni huvist heledate mutimulla hunnikute vastu selgus, et need loomakesed savimerglit ehk tsemenditooret maa seest välja kaapisidki. Nii pandigi tehas püsti ning et sadam ja raudtee olid ukse all, sai kauba tarbijatele saata.

"Praegu me tähistame väikest tähtpäeva, kus esimene leping kirjutati alla selleks, et Kunda tehast hakata renoveerima. See leping viiski meid selleni, et aasta hiljem, 1992. aasta aprillikuus asutati eraettevõte Kunda Nordic Tsement," rääkis ettevõtte tegevdirektor ja juhatuse liige Meelis Einstein.

Tollane, 1960. aastatel rajatud ja ajalooliselt juba neljas tsemenditehas oli kehvas seisus, paiskas õhku 100 000 tonni tolmu aastas ning vajas hädasti tarku tulevikuvalikuid ja investeeringuid.

"Ma ütlesin, et kui tahate uut tehast, siis mind see ei huvita, kui tahate vana tehast paremaks teha ja moderniseerida, siis võin ma koos kolleegidega - Lauder oli mu partner - seda finantseerida ja uue projekti teha. See valik oli fantastiline, see oli superedukas," rääkis investor George A. Tsatsos.

Tsemenditehase renoveerimise käigus rajati Kundasse ka tänapäevane sadam.

Sadam ilma suurfirmata oleks kindlasti teist nägu, teise struktuuriga. Praegu me pigem otsime sünergiat ja kasutame seda sünergiat kahe osakonna vahel, kui nii võib öelda. Viimase 20 aasta koostöö on tõestanud, et see sünergia ennast õigustab ja see on võrdväärsete partnerite koostöö," rääkis Kunda sadama direktor Aleksandr Nikolajev.

"Ma arvan, et meil läheb küllaltki hästi ja oma osa selles on kindlasti ka tsemendi tootmisel ja sellel, et tsemendi tootmine on ennast aja jooksul tugevatele jalgadele püsti ajanud, mitte puhtalt monofunktsionaalselt tsement ja sellega seonduv, vaid ka killustik ja sellega seotud tooted ja sadam. See on meil aidanud n-ö rasked ajad üle elada," kinnitas Kunda linnapea Kaido Veski.

Tehasetolmust puhtaks saanud Kundas toodeti eelmisel aastal ligi 400 000 tonni tsementi ja pool miljonit tonni killustikku.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: