Soome politsei juht: migrandid võivad Euroopasse minna ka läbi Eesti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Khalid al Mousily/Reuters/Scanpix

Ilmselt saab tulevikus näha ka seda, kuidas migrandid lähevad Euroopasse läbi Eesti, Soome või Rootsi, ütles Eestit külastanud Soome politsei juht Seppo Kolehmainen.

Mullu saabus Soome 32 000 varjupaigataotlejat, mis on pea 10 korda rohkem kui varasematel aastatel. Enamik varjupaigataotlejatest tuli sügisel Rootsist ning Soome politsei juhi sõnul oli see kohalikele võimudele ootamatu. Inimestetulvaga toimetulekuks loodi piirilinna Torniosse registreerimiskeskus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Saime olukorra ohjeldamisse kaasata kõik ametivõimud, vabatahtlikud organisatsioonid ning muud osalised. Pärast seda oli ametivõimudel kontroll kõigi üle, kes olid üle piiri tulnud. Nõnda oli võimalik varjupaigataotlejatele pakkuda ka kogu abi, mida Soome ühiskond on võimeline andma," selgitas Kolehmainen.

Alates mullu detsembrist kuni veebruarini tuli Venemaalt illegaalselt Soome 1600 varjupaiagataotlejat, kellest umbes pooled olid Afganistani kodanikud. Olukorra kontrolli alla saamiseks kohtusid Venemaa kolleegidega nii Soome peaminister kui ka president.

Praegu on Venemaalt tulevate varjupaigataotlejate arv vähenenud. Samas ei pruugi see nii jääda, sest aina rohkem otsitakse Euroopasse pääsemiseks uusi marsruute.

"Näiteks Euroopasse pääsemiseks võidakse minna läbi Eesti, Soome, Rootsi ja sealt edasi mujale Euroopasse. Seda kõike saame ilmselt veel näha," tõdes Kolehmainen.

Kui inimese varjupaigataotlus lükatakse tagasi, siis peab Soome politsei tegelema tema tagasisaatmisega. Tänavu on tagasi saadetud 2200 inimest. Lisaks sellele on vabatahtlikult Soomest lahkunud umbes 5000 inimest.

"Soome on vabatahtlikult Iraaki tagasipöördujatele korraldanud juba seitse tellimuslendu ning nüüd valmistame kaheksandat ette ehk ilmselgelt soosime vabatahtlikku tagasiminekut. See on kõigile parim variant,
mitte see, et sunnime kedagi lahkuma. Samas lõpuks on see siiski ametivõimude kohustus viia vägisi tagasi need, kes ei saa Soomes elamisluba või varjupaika," selgitas politseijuht.

Kolehmaineni hinnagul kestab põgenikekriis veel aastaid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: