Türgi kohus mõistis ajakirjanikud vangi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Can Dündar (paremal) ja Erdem Gül. Autor/allikas: Osman Orsal/Reuters/Scanpix

Türgi kohus mõistis opositsioonilise ajalehe Cumhuriyeti ajakirjanikud Erdem Güli ja Can Dündari riigisaladuste paljastamise eest vangi.

Gulile määrati 5 aasta pikkune ja Dündarile 5 aasta ja 10 kuu pikkune vangistus, vahendas BBC.

Ajakirjanikud kirjutasid sellest, et Türgi püüdis tarnida Süüria valitsuse vastu võitlevatele mässulistele relvi.

Eile püüdis relvastatud kurjategija Dündari tappa. Ründaja tulistas Dündari suunas mitu lasku, kui mees kohtumaja ees ajakirjanikega rääkis. Dündar vigastada ei saanud ning ründaja vahistati.

Pärast karistuse teada saamist ütles Dündar, et karistus ja mõrvakatse ei olnud mõeldud ainult "meie mahasurumiseks ja vaigistamiseks, vaid Türgi meedia hirmutamiseks, et me kardaksime kirjutada".

Dündar ja Gül mõisteti õigeks spionaaži süüdistuses, mis oleks kaasa toonud eluaegse vangistuse.

Kohtuprotsess meeste üle on kaasa toonud terava kriitika inimõiguslaste ja teiste ajakirjanike poolt.

Dündar ja Gül kaebavad otsuse ilmselt edasi.

Ajakirjanike vastu andis kohtus ütlusi ka president Tyyip Erdogan, kes süüdistas mehi Türgi rahvusvahelise maine õõnestamises ja lubas, et Dündar maksab ränka hinda oma tegude eest. Türgi opositsiooni sõnul on tegemist poliitilise protsessiga. Erdogan tunnistas, et Türgi politseinike poolt Süüria piiri lähistel kinni peetud veokid kuulusid luureteenistusele, kuid nende last ei sisaldanud riigipea väitel relvasid, vaid humanitaarabi, mis oli mõeldud al-Assadi ja ISIS-e vastu võitlevatele mässulistele.

Gül ja Dündar veetisid enne istungite algust 92 päeva vanglas, millest poole veetsid ajakirjanikud üksikvangistuses. Veebruaris langetas Türgi konstitutsioonikohus otsuse, et meeste kinni pidamine enne kohtuistungi algust on olnud ebaseaduslik, kuna nende süüdistused tulenesid nende ajakirjanduslikust tööst.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: