Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Calais' laagris: hetkel on veel rahulik, otsustav hetk on teisipäeval

{{1477315462000 | amCalendar}}

Prantsusmaa põhjaosas Calais's algas esmaspäeva hommikul migrantide evakueerimine vastuolulisest põgenikelaagrist. Sündmuskohal viibiva ERR-i korrespondendi Johannes Tralla sõnul oli olukord veel rahulik, kuid murrangulised sündmused leiavad aset teisipäeval, kui võimud asuvad laagrit ennast lammutama.

Migrandid hakkasid saabuma kogunemispunktidesse, kust nad suunatakse bussidesse, mis viivad nad vastuvõtukeskustesse üle Prantsusmaa.

Esimene buss 50 sudaanlasega lahkus kell 8.45 Burgundia piirkonda Prantsusmaa idaosas. Prantsuse siseminister Bernard Cazeneuve teatas esmaspäeva õhtul, et päeva jooksul evakueeriti Džungli laagrist 2318 migranti. 

Laager, mida tuntakse "Džunglina", rajati 2015. aasta aprillis ning kõrghetkel elas selles 10 000 Suurbritanniasse pääseda lootvat inimest. Nüüdseks on laagrielanike arv langenud 6400-le.

Migrandid on pärit peamiselt Afganistanist, Sudaanist ja Eritreast.

Laagrielanike evakueerimisele, mis kestab eeldatavasti kolm päeva, järgneb laagri lammutamine.

Abiorganisatsioonid on hoiatanud, et mõned laagrielanikud võivad osutada ümberpaigutamiskatsetele vastupanu. Rahutuste mahasurumiseks on kohale toodud 1200 politseinikku.

Ööl vastu esmaspäeva lasi politsei migrantide laialiajamiseks mitmel pool laagris käiku pisargaasi. 

Tralla: kogunemiskoht ja laager on teineteisest kilomeetri kaugusel

Sündmuskohal viibiv ERR-i korrespondent Johannes Tralla ütles "Aktuaalsele kaamerale", et suur põgenikelaager ehk Džungel ning busside peale minemise kohta on teineteisest üsna kaugel ning eal valitsev meeleolu on samuti küllaltki erinev. Üldiselt on esmaspäev olnud siiski rahulik - mõned väiksemad rüselemised on ette tulnud, aga üldiselt järgitakse politsei korraldusi.

Ka inimesed on jagunenud laias laastus kaheks - ühed on need, kes on ise tulnud vabatahtlikult järjekordadesse seisma, et bussi peale saada, teised aga need, kes ootavad endiselt Džunglis. Meeleolud laagris on kahetised - ühed ütlevad, et nad ei kavatsegi Džunglist lahkuda ja jätkavad Suurbritanniasse pürgimist ning siis on need, kes pole veel suutnud otsustada, millal nad peaksid bussijärjekorda minema.

"Siin tuleb teha vahet nn Džunglil ja sellel kohal, kus inimesi busside peale pannakse. Need asuvad teineteisest umbes 1 kilomeetri kaugusel ja see piirkond, mis on sellises tööstuslinnakus, kust täna peaks väljuma 60 bussi. Siin on olukord rahulik ja inimesed on pigem üsna entusiastliku ilmega, et nad pääsevad bussi peale. Inimeste "sorteerimine" on siin käinud "kes ees, see mees" süsteemi järgi ehk et kõik need, kes on tulnud siia järjekordadesse - mis on paarikümne meetri pikkused - on inimesed, kes on loobunud mõttest pääseda Suurbritanniasse ja nad naeratasid aamerasse ja ütlesid, et viimaks ometi saavad nad Prantsusmaal varjupaika. Nad on selle üle väga õnnelikud," selgitas Tralla.

ERR-i ajakirjaniku sõnul on sündmuskohal sadu ja sadu politseinikke, kes hoiavad korda ja suunavad inimesi õigetesse järjekordadesse.

"Veidi teistsugune pilt valitseb põgenikelaagris ehk selles samas Džunglis," nentis Tralla. "Seal inimesed teevad lõket. On tunda sellist nö viimsepäeva meeleolu. On samas ka inimesi, kes on uhteliselt entusiastlikud, et see asi siin ära lõppeb. Aga ma rääkisin ka kahe afgaaniga, kes ütlesid, et nad mitte mingil juhul ei kavatse Džunglist lahkuda ehk et kui politsei tuleb ja nad seal minema sunnib, siis nad lihtsalt lähevad Calais'sse ja magavad seal tänavatel. Ja tõepoolest, homme peaks siis olema see päev, kui põgenikelaagrit hakatakse lammutama, kui tulevad kohale buldooserid. Ja tegelikult ma arvan, et siis saab selgeks see, kuivõrd need inimesed ikkagi on valmis siit lahkuma. Kus paljud neist on olnud juba aasta aega või enam väga konkreetse eesmärgiga pääseda ikkagi Suurbritanniasse. Ehk hetkel on olukord rahulik, aga ootusärev, ja homme siis tegelikult paistab, kas politseinikele hakatakse ka vastu laagri sulgemisel." 

"Aktuaalne kaamera" kell 21:

"Aktuaalne kaamera" kell 18.30:

"Aktuaalne kaamera" kell 17:

Allikas: ERR/BNS/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: