Fotod ja videolugu: aasta põllumees on Lembit Paal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1477399072000 | amCalendar}}

Põllumajandus-kaubanduskoda kuulutas aasta põllumeheks Jõgevamaa piimatootja Lembit Paali.

Lembit Paal peab Jõgevamaal tuhandepealist piimakarja, taastab Pajusi vallas ajalooväärtusega hooneid ja edendab külaelu.

Piimatoodang on Paali põllumajandusettevõttes AS Pajusi ABF üle 9000 kilo lehma kohta aastas, maad kasutatakse 2300 hektarit. Ettevõttes on nüüdisaegne tehnoloogia, rekonstrueeritud tootmishooned ja uusehitised.

Lisaks lüpsilehmadele ja 950 noorloomale peab Paal ka 200 lihaveist ja kasvatab teravilja 860 hektaril. Neid tegevusi korraldab aasta põllumees tütarfirmades OÜ Pajusi Mahetootmine ja Pajusi Lihaveise Kasvatuse OÜ, mida peab koos oma lastega.

Ajaloohuvilisena restaureerib Paal hooneid ja kogub vanavara muuseumikogudeks. Paal on ka Pajusi küla ettevõtmiste üks eestvedajaja - koos külarahvaga on korrastatud mõisapark ja küla, ehitatud külaseltsile oma maja, korraldatakse ajaloolisi rehepeksupäevi.

Paali restaureeritud Pajusi mõisa ait-kuivati pälvis muinsuskaitseseltsilt aastapreemia 2015. aastal. Tänavu sai Lembit Paal Valgetähe teenetemärgi põllumajanduse ja kohaliku elu edendamise eest.  Aasta põllumehena ulatati talle ajaloolise "Külvaja" kuju koopia.

Valla suurim tööandja

Paal on Jõgevamaa Pajusi valla suurim tööandja, kelle palgal on 43 inimest. Ta on investeerinud tuhande piimalehmaga Kalana suurfarmi ligi neli miljonit eurot, koos tütre ja pojaga veel ligi viis ja pool miljonit teistesse põllumajandusettevõtetesse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mees piimakarjast loobuda ei kavatse, kuigi eelmine aasta lõppes ettevõttele suure kahjumiga.

"Septembris hakkas hind veidi tõusma ja oktoobris on väike hinnatõus olemas. Loodame küll, et see suurem kriis on nüüd ikkagi möödas ja ka piimatootjatele paistavad nüüd helgemad ajad. Varsti-varsti," usub Paal.

Paal pole kordagi mõelnud lehmapidamist loobuda, sest investeerimislaenud tuleb tagasi maksta ja ta tahab rahuliku südamega oma töötajatele silma vaadata.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: