Aasta põllumehe tiitli pälvis piimatootja Jaan Metsamaa Harjumaalt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1540297020000 | amCalendar}}

Aasta põllumehe tiitli pälvis tänavu arjumaa piimatootja Jaan Metsamaa aktsiaseltsist Metsaküla Piim.

Jaan Metsamaa on paarikümne aastaga rajanud Harku valda kaasaegse piimakarjakasvatuse.

Metsamaa sõnul on Tallinna lähedus mõnes mõttes hea, sest konkurente on vähemaks jäänud. Näiteks viimati tuli aasta põllumehe tiitel Harjumaale üle kümne aasta tagasi.

"See on ühtepidi õnn ja õnnetus, et maad on siin natuke viletsamad, põllumehi on natukene vähem sellele maale. Selle võib plussipoolele panna. Miinuspoolele võib panna selle, et kui on kevad ja hakkad läga panema, siis inimesed hakkavad nina kirtsutama, et ei ole nagu meeldivad lõhnad, aga sellest saab üle," rääkis Metsamaa "Aktuaalsele kaamerale".

Metsaküla Piima kaheksa lüpsirobotiga laudas lüpstakse ligi 600 lehma ja nende aastane piimatoodang on 11,4 tonni lehma kohta, vahendas tiitlisaaja välja valinud põllumajandus-kaubanduskoda.

Laudakompleks on renoveeritud, vabapidamisega laut ehitati 2010. aastal, tänavu kerkis uus söödahoidla. Loomi on Metsaküla Piimas kokku 1200, maad haritakse 1730 hektaril, seisab koja pressiteates. "Eeskujuliku laudamajanduse tõttu kipuvad noored siia nii praktikale kui tööle."

Oma igapäevatöös panustabki aasta põllumees 2018 eelkõige noortele haritud põllumajandusspetsialistidele, kes on toonud Metsamaa sõnul tema firmasse uut elu ja hingamist. Nii juhivad AS-is Metsaküla Piim loomakasvatust ja teraviljakasvatust noored spetsialistid.

"Noori ta usaldab ja noored talle meeldivad. Tehnikad uuenevad, n-ö farmihaldussüsteemid lähevad väga arvutipõhiseks ja sellepärast ongi vaja natuke nooremaid inimesi," rääkis Metsaküla Piima loomakasvatusjuht Innar Viksi.

Aasta põllumees 2018 Jaan Metsamaa on ka ühiskondlikult väga aktiivne, panustades ühistegevusse. Viimasel ajal on ta aktiivselt tegev piimatootjate ühisprojektis, kus läbi OÜ Farm In Productions on kerkinud Imavere teeristi uus rapsiõlitehas. Jaan Metsamaa on üks rapsitehase osanikke, OÜ Farm In Productions asutajaliige ning nõukogu liige, seisab pressiteates.

Konkursile kandideerima esitas Jaan Metsamaa Eesti üõllumajandus-kaubanduskoda. Rahva lemmikuks valisid Maalehe lugejad Põlvamaa kitsekasvataja, Üvasi talu perenaise Anne Grünbergi.

Konkurssi "Aasta põllumees" korraldavad Maaleht ja Eesti-põllumajandus-kaubanduskoda juba 18. korda.

Traditsiooniliselt antakse konkursi võitjale üle ajaloolise "Külvaja" kuju vähendatud koopia. Skulptor Ferdi Sannamehe 1927. aastal valminud pronksist skulptuuri "Külvaja" võitis 1928. aastal tollane Piistaoja talu peremees Theodor Pool kui Eesti parima talu omanik. Skulptuuri vähendatud koopia on modelleerinud skulptor Tiiu Kirsipuu.

 

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael, Toomas Pott

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: