Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hüvitamiskord hoiab piiriäärse lätlase Valga haiglast eemale

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti ja Läti vahelise piiriülese meditsiini võimalused peaksid olema patsientidele paremini kättesaadavad, leiab Läti tervishoiuminister Anda Cakša.

Praegu tuleb näiteks Valga haiglasse ravile pöörduval Läti elanikul teenuse eest tasuda ise ja alles hiljem saab ta raha Läti terviseteenistuselt tagasi taotleda. Selline nõue on aga naaberriiki arsti juurde minejate arvu kahandanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lätis on väiksemad haiglad juba ammu suletud ja patsientidel peaks olema võimalus valida, kas minna ravile vaid mõne kilomeetri kaugusel asuvasse Eesti haiglasse või sõita poolsada kilomeetrit oma haiglasse Valmieras. Paraku takistab otsustamist rahaprobleem.

Ehk täpsemalt - kui Läti elanikul tekib erakorralist arstiabi nõudev probleem Eesti pool piiri, võib ta pöörduda Eesti haiglasse ja riigid arvlevad omavahel.

Kui aga probleem on tekkinud teisel pool piiri, tuleb lätlasel ravi Eestis esmalt endal kinni maksta. Erand on kiirabiga üle piiri haiglasse toimetatavad haiged, kuid Valka linna juhtide sõnul langetab brigaad otsuse Läti meditsiiniasutuse kasuks.

Valga haigla juhatuse liige Marek Seer märkis, et numbrid on langenud seetõttu, et patsiendil tuleb raviteenuse eest ise maksta. "Ja maksevõime on just selline, nagu on."

Läti tervishoiu- ja Eesti sotsiaalministeeriumi esindajad on omavahel suhelnud, kuid lahendust probleemile ei paista. Valga haigla näeb lahendusena seda, et Läti vastav asutus ehk meie mõistes Läti haigekassa sõlmiks Valga haiglaga koostööleppe.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: