Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: Tšornobõli neljanda reaktori radioaktiivsed jäätmed kaeti hiidkaarega

Foto: Reuters/Scanpix

Ukraina avas teisipäeval maailma suurima metallist teisaldatava hiidkaare Tšornobõli tuumajaama neljanda reaktori ohutuse tagamiseks mitme põlvkonna vältel.

Metallkaart ehitati viis aastat ja see on 108 meetrit kõrge, kaalub 36 000 tonni ning läks maksma 2,1 miljardit eurot. Projekti pearahastaja oli Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD).

EBRD president Suma Chakrabarti ütles avalduses, et konstruktsioon sümboliseerib ühiseid pingutusi Tšernobõli ohutuksmuutmise nimel.

Kupli all peavad Tšernobõli neljanda reaktori radioaktiivsed jäänused säilima ohutuna 100 aastat.

Uus kaar asendab vana, kiiruga ehitatud betoonkupli, mis ei olnud turvaline ning kust oleks võinud välja lekkida radioaktiivseid jäätmeid. Lisaks lubab uus rajatis ka kompleksi osalist lammutamist tulevikus.

Kaar vajab ka lisanduvaid radiatsioonikontrolli seadmeid ning ka õhuventilatsiooni ja tuletõrjesüsteeme, mis alustavad tööd 2017. aasta lõpuks.

Tšornobõli 4. tuumareaktor plahvatas 26. aprillil 1986 ohutuskontrolli ajal. Plahvatuses hukkus kohapeal vähemalt 30 inimest, tuhanded surid hiljem kiiritustõppe ja muudesse haigustesse. Nõukogude Liidu võimud varjasid katastroofi nädalaid maailma eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: