Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni Toomas Lepa ja Mart Ummelase

{{1481103264000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Keskkriminaalpolitsei pidas kolmapäeva hommikul kinni Tallinna Televisiooni (TTV) juhi Toomas Lepa ja toimetaja Mart Ummelase. Kahtlustuse kohaselt on TTV-le tekitatud kahju suurusjärgus paarsada tuhat eurot.

ERR-ile teadaolevalt kahtlustatakse Leppa Tallinna Televisiooni vara omastamises, samuti on kinni peetud Mart Ummelas.

Lisaks Lepale pidasid politseinikud samas kuriteos kahtlustatavana kinni veel kolm inimest, kellest üks on TTV töötaja ehk Ummelas. Prokuratuuri teatel on kahtlustus esitatud ka ühele juriidilisele isikule ning kuigi Lepaga on seotud produktsioonifirmad Videomeedia OÜ ja Videomeedia Extra OÜ, siis prokuratuuri kinnitusel pole tegemist nende firmadega.

Tegemist on selle aasta juuni lõpus alustatud kriminaalmenetluse esimeste avalike menetlustoimingutega, mille raames uuritakse suures ulatuses Tallinna Televisiooni rahade omastamist.

Hetkel otsivad keskkriminaalpolitsei ametnikud läbi kahtlustatavate elu- ning töökohti, sealhulgas ka Toomas Lepa kasutuses olevaid TTV ruume.

Esialgse kahtlustuse järgi on Toomas Lepp lasknud mitme aasta vältel maksta Tallinna Televisioonil temaga seotud ettevõttele igakuiselt tasu teenuste eest, mida tegelikult ei osutatud. Praegu on alust arvata, et sellega on Tallinna Televisioonile tekitatud kahju suurusjärgus paarsada tuhat eurot.

Toomas Lepp on kuriteos kahtlustatavana kuni 48 tunniks kinni peetud.

Prokurör: omastatud on kaudselt maksumaksja raha

Prokurör Leelet Kivioja sõnul on nii politsei kui ka prokuratuuri üks prioriteetidest uurida kohalike omavalitsuste vara võimalikku väärkasutamist – kas omavalitsustele eraldatud raha kasutatakse kohaliku elu edendamiseks või kellegi isiklikuks rikastumiseks.

"Kuivõrd sihtasutus TTV kuulub Tallinna linnale, on kahtlustuste järgi kaudselt omastatud maksumaksja raha isiklikuks hüvanguks. Hetkel kogutud tõendid viitavad, et omastamine olnud järjepidev ning kestnud aastaid," märkis Kivioja.

Seda kinnias ka keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler. "Laskis igakuiselt Tallinna Televioonil teoastada ülekandeid temaga seotud ettevõttele, mis jõudsid temaga seotud ettevõttesse, ulatudes üle 200 000 euro ja seda sellisel viisil, mis kolme aasta jooksul oli võimalik toimetada, ilma et see oleks varem välja tulnud."

"Kahtlustatavate ring on suurem. Ma ei saa kinnitada, et praeguseks hetkeks on kõik isikud üle kuulatud, kuid tänase ja homse päeva jooksul tõepoolest kõik need isikud üle kuulatakse. Esialgsetele andmetel on kokku viis kahtlustatavat," kommenteeris Kivioja.

Ombler kinnitas, et igal aastal on büroo töötajad edastanud prokuratuuri kriminaalasju, milles kahtlustatakse just kohalikus omavalitsuses või selle hallatavas asutuses toime pandud korruptsioonikuritegusid.

"Üks tendents on tõesti see, et avalike vahendite kasutamise võimalust kasutavad inimesed enda huvides ära ja seda siis selliselt, et avalikku ressurssi kasutatakse omakasupüüdlikul eesmärgil ja teinekord ka väga kavalalt, need niisama välja ei tule ja ainus võimalus paljastada sedalaadi kuritegusid on kriminaalmenetluslike vahenditega," selgitas Ombler. 

Kriminaalasja uurib keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning uurimist juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

TTV nõukogu arutab olukorda järgmisel nädalal

Tallinna Televisiooni nõukogu esimees Allan Alaküla ütles ERR-ile, et sai toimunust teada kolmapäeva hommikul. Ta ütles, et keskkriminaalpolitsei ja prokuratuuri esindajad kutsusid ta kell 9.45 Lepa kabinetti ja tegid talle toimunu teatavaks.

"Küsisin ka kahtlustuse sisu kohta, kuid täpsustavaid vastuseid ei saanud," nentis Alaküla, lisades, et seega ei oska ta öelda, millise vara või kui suurte rahasummadega on tegemist.

Nõukogu ootab edasiste otsuste langetamiseks Alaküla sõnul juhtunu kohta informatsiooni ja sõltuvalt sellest langetab ka otsused. Korraline Tallinna Televisiooni nõukogu toimub järgmise nädala reedel, Alaküla ütles, et vajadusel kogunetakse varem. TTV juhib kohusetäitjana juhatuse teine liige Toomas Raag.

Toimetaja: Marek Kuul, Indrek Kuus, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: