Advokatuur taunib advokaadi ja kliendi suhtluse salajälgimist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vandeadvokaadid Dmitri Školjar ja Anatoli Jaroslavski kohtus.
Vandeadvokaadid Dmitri Školjar ja Anatoli Jaroslavski kohtus. Autor/allikas: ERR

Advokatuur vaagis kaitsja ja kliendi vahelise suhtluse salajase jälgimise juhtumit ning leiab, et kaitsja ja kliendi omavahelise suhtluse sisu ning selle hilisem jälitusprotokollina kriminaalasja materjalide juurde võtmine või tõendina kasutamine ei ole lubatav.

Advokatuuri esimees Hannes Vallikivi ütles ERR.ee-le, et sellist tegevust tuleb taunida ning advokatuur on põhimõttelisel seisukohal, et advokaadil on õigus ja kohustus nõuda vastava materjali eemaldamist kriminaalasja materjalide seast.

"Advokaadi ja tema kaitsealuse vahelise suhtluse sisu ei saa olla varjatud jälgimise ega pealtkuulamise objekt ning vastavad jälitusprotokollid ei tohiks jõuda üldse kohtutoimikusse ning selliseid materjale ei tohiks olla ka kohtueelse menetluse toimikus," kinnitas Vallikivi ja lisas, et jälitustoimingud oleksid võimalikud vaid erandjuhtudel ehk näiteks olukorras, kus advokaadi enda suhtes on põhjendatud kahtlus, et ta paneb toime kuritegu.

Vallikivi sõnul on Euroopa inimõiguste kohus mitmes lahendis leidnud, et advokaadi kutsesaladuse kaitse on vajalik nii Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artikli 6 kohaselt, mis sätestab õiguse õiglasele kohtulikule arutamisele ja ka artikli 8 järgi, mis sätestab õiguse austusele era- ja perekonnaelu vastu.

Samuti on advokatuuri esimehe sõnul vastavalt EL-i advokatuuride ja õigusliitude nõukogu eetikakoodeksile klientide huvide kaitseks ülimalt tähtis, et kliendid avaldaksid kartuseta advokaadile teavet, mida nad teistele ei avaldaks ning advokaat saaks informatsiooni usalduse alusel.

"Konfidentsiaalsuse kindluse puudumisel ei saa tekkida usaldust. Advokaadi konfidentsiaalsuskohustus teenib seega õigusemõistmise ja kliendi huve ning on riigi erilise kaitse all," kinnitas Vallikivi.

Eelmisel nädalal esitasid nn Haron Dikajevi kuritegeliku ühenduse kohtuasjaga seotud vandeadvokaadid Dmitri Školjar, Anatoli Jaroslavski ja Küllike Namm advokatuurile märgukirja, et vaatamata kaitsjate vastuseisule võttis kohus riigiprokurörilt Vahur Vertelt tõendina vastu jälitusprotokolli, kus oli muuhulgas fikseeritud advokaadi ja tema kliendi kohtumise salajane jälgimine.

Jälitusprotokollist selgus ka, et politseitöötajad võtsid advokaadi jälgimise alla veel enne kliendiga kohtumist ning seejärel jälgisid advokaadi kohtumist kaitsealusega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: