Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Elva linna ja viie valla ühinemisel tekib 14 000 elanikuga Elva vald

Foto: Kristjan Teedema/Tartu Postimees/Scanpix

Kolmapäeval kinnitasid Elva linn ning Konguta, Palupera, Puhja, Rannu ja Rõngu vald ühinemislepingu, mille tulemusel tekib enam kui 14 000 elanikuga uus omavalitsus - Elva vald.

Ühinemisläbirääkimisi vedas aasta jooksul Elva linn kui suurim osapool. Veel aasta tagasi kartis Rõngu vald, et Elvaga ühinemine võib viia ääremaastumiseni ja omavalitsuse investeeringud võivad koonduda linna, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vallavolikogu esimehe Sulev Kuusi sõnul on läbirääkimiste käigus need hirmud suuresti maandatud ning nüüd käib jutt konkreetsete asutuste saatuse üle.

"Haridusküsimus või mis saab rahvamajadest või mis saab koolimajadest jne. Kas sellised objektid jäävad samadel tingimustel tööle, kas need säilivad - see on see pool, mis on meie ääremaastumise hirm," ütles Kuus.

Praegu sai kokku lepitud, et vähemalt järgmise nelja aasta jooksul jäävad valdade asutused samamoodi tööle nagu praegu.

"Meie seadsime väga kindlad eesmärgid, et iga omavalitsus ütleb nii-öelda oma prioriteetsemad objektid, mida ta soovib teha. Kaardistasime need üles, leppisime kokku, et me ei lähe üle seaduses antud 60 protsendi piirist ja kohalik omavalitsus peab olema võimeline seda laenu teenindama," selgitas Elva linnavolikogu esimees Meelis Karro.

Palupera vald otsustas minna pooleks, nii et osa omavalitsusest jääb Valgamaale ja osa läheb Tartumaale.

"Ajalooliselt on välja kujunenud juba pikka aega nii, et Nõuni piirkond, Päidla piirkond meie vallas on Otepää külje all ja need seitse küla seotud rohkem Otepää linna, Otepää vallaga. Hellenurme, Palupera piirkond on rohkem seotud Rõngu ja Elvaga. Mõlema poole peal valimas käinud inimesed soovisid 90 protsenti Hellenurme ja Palupera pool ühineda Elvaga ja Nõuni-Päidla pool Otepääga. Nii ka volikogu otsustas," ütles Palupera vallavolikogu esimees Vambola Sipelgas.

Ühinemisest jäi viimasel hetkel kõrvale Puka vald, kes tegi otsuse vähem kui kaks nädalat tagasi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: