Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased: Napoli lähistel asuv supervulkaan hakkab üles ärkama

Teadlaste sõnul Campi Flegrei üles ärkamas.
Teadlaste sõnul Campi Flegrei üles ärkamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Itaalia ja Prantsusmaa teadlased avalikustasid teisipäeval oma pikaaegse uuringu tulemused, mille kohaselt on Napoli linna lähistel asuv kaldeera taas üles ärkamas ning lähenemas kriitilisele survepunktile, mis omakorda võib tuua kaasa aktiivse supervulkaani.

Campi Flegrei ehk Põlevad Väljad on umbes 150 ruutkilomeetri suurune ala, mis osaliselt asub ka mere all. Piirkonda on juba pikemat aega ohtlikuks peetud, eriti seetõttu, et Campi Flegrei ja Napolist idas asuva Vesuuvi vulkaani magmakambrid võivad olla omavahel ühendatud. Piirkonna vulkaanilisest aktiivsusest annab tunnistust ka mütoloogia - näiteks peetakse Solfatara kraatrit tulejumal Vulcanuse koduks.

Nüüd on teadlased teinud esimest korda kindlaks selle piiri, mille ületamise korral tungivad sügavustes pulbitsevad laava ja vulkaanilised gaasid tohutu intensiivsusega maapinnale.

Hetkel pole siiski võimalik täpselt öelda, millal selline sündmus võib aset leida, küll on aga kindel, et selle tagajärjed oleksid katastroofilised - otseselt Campi Flegrei alal elab kokku umbes pool miljonit inimest, lähipiirkonnas on elanikke veelgi rohkem. Supervulkaani purske tagajärjed - kas või vulkaanilise tuha leviku näol - võivad aga olla ülemaailmsed.

Campi Flegrei aktiivsuse kasvu on täheldatud juba 2005. aastast saadik ning muutused maapinnas ja madalama taseme seismiline aktiivsus on viimasel ajal sagenenud.

Bolognas asuva Itaalia riikliku geofüüsika- ja vulkanoloogiainstituudi teadur Giovanni Chiodini, kes on ka uuringu juhtivaks autoriks, juhtis tähelepanu sellele, et kaks kaasaegset aktiivset vulkaani - Rabaul Paapua Uus-Guineas ja Sierra Negra Galapagose saartel - ilmutasid enne purset sarnaseid märke, mida praegu täheldatakse Campi Flegrei puhul.

Campi Flegrei kaldeera moodustus 39 000 aastat tagasi toimunud võimsa vulkaanipurske tagajärjel. Väidetavalt võis tegu olla viimase 200 000 aasta kõige võimsama vulkaanipurskega Euroopas.

Viimati purksas Campi Flegreis vulkaan 1538. aastal, kuid siis oli purse palju nõrgem.

Lähedal asuvat Vesuuvi, mille purse 79. aastal mattis tuha alla Pompeji ja mitu teist asulat, peetakse praegu samuti aktiivseks vulkaaniks. Itaalia meedias on viimasel ajal teravalt kritiseeritud Vesuuvi purske puhuks ette valmistatud kriisiplaani, mis on kriitikute arvates ebaadekvaatne.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: