Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Osad Puka ja Aakre elanikud tahavad Elvaga katkestatud kõneluste jätkamist

Foto: ERR

Valgamaa Puka vallavolikogu üritas aasta eelviimasel õhtul klaarida segadust, mis valitseb valla tuleviku suhtes praeguse haldusreformi ajal, kuid see ebaõnnestus, sest päevakord jäi kinnitamata. Samas on palju Puka ja Aakre kandi elanikke alla kirjutanud pöördumisele, millega nõutakse Elva suuromavalitsusega katkestatud ühinemisläbirääkimiste jätkamist.

Osa Puka vallavolikogu liikmeid tegi reedel ettepaneku lahendada enne aasta lõppu ära see, mis aasta jooksul lahendamata jäi. Nii plaaniti tühistada volikogu otsus, millega viimasel hetkel loobuti liitumisest Elva suuromavalitsusega, ja teisalt, lubada Puka vallast lahkuda soovivail küladel - Soontagal ja Aakrel - minna oma teed ehk Tõrva ja Rõngu poole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aruteluni ei jõutud, sest enamik volikogu liikmeid hääletas päevakorra maha.

"Protsess tuleb läbida nii nagu seadus ette näeb - küsida, teha endale probleem selgeks, küsida elanike arvamust. Tänaseks neid protsesse pole selgeks tehtud," ütles Puka volikogu esimees Aleksander Sven Esse.

"Tänane arutelu oleks olnud täielikult seaduslik. Jääb arusaamatuks, mille alusel see oleks ebaseaduslik olnud, sest kui rääkida Soontaga küla pöördumisest, siis seda oleks olnud aega arutada juba peaaegu kümme kuud. Miks seda siiamaani pole tehtud ja ka täna ei tahetud teha, jääb täiesti arusaamatuks," arutles Puka volikogu liige Andrus Looskari.

Soontaga küla on Helme liitumise soovi edastanud juba veebruaris. Helme on päri, Puka aga mitte.

"Kui vaadata seda pikaajalist protsessi, mis siin on toimunud - üle poole aasta erinevaid ühinemisvariante -, siis tegelikult volikogu liikmeile on see seis olnud ju üsna selge. Rahvas on tahtnud minna Puka vallas erinevais suundades," selgitas Helme vallavanem Tarmo Tamm.

"Tõenäoliselt järgime õiguskantslerilt saadud soovitusi ja pöördume aasta algul kohe kohtu poole. Meie jääme endale kindlaks - meie soov on Tõrva poole. Puka ei tea täna ise ka, kuhu poole ta tahab," ütles Soontaga küla elanik Aare Jaama.

Ligi paarsada Puka ja Aakre kandi inimest taotleb oma allkirjadega Elva-suunaliste ühinemisläbirääkimiste jätkamist või siis Aakre külade liitmist Rõngu ja Elvaga.

"Kui me seda oleksime praegu teinud, peaksid kokku tulema ka teiste valdade volikogud. Need enam mitte kuidagi 2. jaanuariks kokku tulla ei jõua," kommenteeris Puka volikogu liige Kalle Põldmägi.

Kas võimalik sundliitmine toob Puka kandi rahvale sobivama tulevikumudeli, kui nad ise võinuks kokku leppida, pole samuti kindel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: