Majandusminister Kadri Simson tegi üleskutse kütusepaagid täis tankida

{{1485847463000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kadri Simson kolitsioonileppe allkirjutamise tseremoonial. Taustal Jüri Ratas, Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson soovitab kõikidel autoomanikel veel teisipäeval autopaagid täis tankida, sest juba kolmapäevast kasvab eelmise valitsuse tõttu nii diislikütuse kui ka bensiini aktsiis 10 protsendi võrra ehk umbes viie sendi võrra liitrilt.

"Otsus tõsta tänavuse aasta 1. veebruarist kütuseaktsiisi sai vastu võetud eelmise, Reformierakonna poolt juhitud valitsuse poolt," meenutas Simson.

Tema sõnul on tegemist vana valitsuse loodetavasti viimase halva otsusega, mis sellisel määral inimeste elu mõjutab. "On selge, et kõrgemad aktsiisimäärad toovad homsest kaasa kasvavad kütusehinnad. Seega soovitan kõigil autoomanikel täna enda sõidukite paagid täis tankida," ütles Simson.

Keskerakonda esindava Simsoni sõnul oli esialgu eelmisel koalitsioonil plaanis tõsta kütuseaktsiisi neljal järjestikkusel aastal ehk aastatel 2016-2019, kuid just Keskerakonna survel, tookord veel opositsioonis olles, jäeti ära 2019. aastaks planeeritud tõus.

"Uus valitsus asus teadupärast ametisse ajal, mil 2017. aasta eelarve koostamine oli lõpusirgele jõudmas. Seega oli pea võimatu tühistada selleks aastaks tulureana eelarvesse sisse planeeritud aktsiisitõuse. Küll aga oli uue valitsuse üheks esimeseks otsuseks 2018. aastaks planeeritud diiselkütuse aktsiisi tõusu tühistamine. Ainuüksi see samm jätab riigieelarvesse toomata hinnanguliselt enam kui 30 miljonit eurot," märkis Simson.

Veebruarist rakenduvad kõrgemad aktsiismäärad peaksid kütuse hinda kergitama veidi enam kui viie eurosendi võrra.

Martin Helme: see on demagoogia kõrgpilotaaž

Opositsioonilise EKRE riigikogu fraktsiooni juht Martin Helme ütles Simsoni avaldust kommenteerides: "Andke andeks, see jutt on küll demagoogia kõrgpilotaaž."

"Poolteist kuud tagasi surus Keskerakond koos IRL-i ja sotsidega teerullitaktikaga läbi kuulsa kobareelnõu, kus tõsteti ja langetati makse mängleva kergusega nii, et laastud lendasid. Mitu maksutõusu jäi ära (majutusasutuste käibemaks, diisli aktsiis), aga mitu maksu tuli juurde (lahja alkohol, gaasiaktsiis, astmed, mis polegi astmed), lisaks jäeti ära sotsmaksu langetus, mis seaduse mõttes on ka maksutõus ja lisaks lükati ajutiselt edasi automaks ja suhkrumaks, millega hakkame maadlema ilmselt lähikuudel," kirjutas Helme sotsiaalmeedias. "Kogu selle maksupalundra sees oleks saanud rahumeeli ära jätta ka bensiiniaktsiisi tõusu, aga seda ei tehtud."

"Kulla keskerakondlased. Te olete nüüd valitsuses. Teie vastutategi. Pole mõtet enam rääkida reformikad nii ja reformikad naa," lisas Helme.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: