Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ansipi töövõit: EL leppis kokku internetisisu geograafiliste piirangute kaotamises

{{1486545374000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjon võttis vastu otsuse, mis kaotab internetipiirangud muusika kuulamiseks või filmide vaatamiseks Euroopa riikide vahel. Otsus võib ellu rakenduda alates 2018. aastast. Digikultuuri asjatundja Indrek Ibrus peab määruse väärtust aga segaseks, mistõttu ei pruugi kokkulepe anda soovitud tulemust.

Eurooplased, kes on harjunud internetist muusikat või filme ostma, saavad varsti seda sisu kuulata-vaadata terves Euroopas, sest piirangud riikide vahel kaovad. Siiani kehtisid regionaalsed piirangud, mistõttu ühes riigis lubatud netisisu võis muutuda teise riiki reisides kättesaamatuks, sest riigiti on õigused telesarjadele ja muusikavideotele erinevad. Piirangud puudutasid nii internetist jälgitavatele filmidele, spordisündmustele, e-raamatutele, videomängudele kui muusikastriimimisele.

Teisipäeva õhtul jõudsid europarlamendi, liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni läbirääkijad kokkuleppele, et EL-i sisesed piirangud kaovad. See on esimene konkreetne kokkupele EL-i digiõiguste kaasajastamisel vastavalt komisjoni digitaalse ühisturu strateegiale, mille elluviimist juhib digivolinik Andrus Ansip.

Ansip tervitas otsust, mis saavutati vaid nädal pärast EL-i telefonioperaatorite rändlustasude kaotamise kokkulepet.

"Tänane otsus toob eurooplastele otsest kasu. Inimesed, kes on koduriigis tellinud internetist oma lemmiktelesarju, muusikat ja spordisündmusi, saavad neid edaspidi nautida ka Euroopas ringi reisides. See on uus oluline samm Euroopa digitaalse ühisturu müüride lammutamisel," kommenteeris Ansip. "Edasi vajame juba kokkuleppeid EL-i autoriõiguste kaasajastamisel ja autorisisu paremat kättesaadavust piiriüleselt. Ma loodan Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide peale, et see rakendub."

Ansip selgitas, et 20 protsenti eurooplastest veedab vähemalt kümme päeva aastas mõnes teises liikmesriigis. "Paljud nendest, kes veedavad puhkust või käivad kuskil tööl, tahavad ligi pääseda oma koduriigis seaduslikult soetatud filmidele, muusikale, e-raamatutele, spordivõistlustele. Praeguste reeglite järgi nad ei pääse sellele ligi ja on muidugi õnnetud," rääkis Ansip "Aktuaalsele kaamerale".

Teisipäeva õhtul kokku lepitud tekst peab saama liikmesriikide ministreid ühendava EL-i nõukogu ja Euroopa Parlamendi formaalse kinnituse. Seejärel rakenduvad reeglid kõigile EL-i riikidele 2018. aasta alguseks. Riikidele peab jääma sellele eelnev üheksakuuline üleminekupuhver.

Europarlamendi saadik Julia Reda usub aga, et geoblokeering täielikult ei kao. "Asepresident Ansip on lubanud, et ta tahab geoblokeeringust täielikult vabaneda ja see on esimene samm. Aga ma ei arva, et see oleks geoblokeeringu lõpp. Kui tal on tõsi taga, on meil vaja Komisjonist rohkem ettepanekuid," kommenteeris Reda.

Ansip tegi ettepaneku kaasaskantava digisisu ühtselt kättesaadavaks muutmiseks EL-i siseselt 2015. aasta detsembris.

Ibrus: määruse väärtus on segane

Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhataja Indrek Ibruse hinnangul on kokkulepitud määrus segase väärtusega ning selle mõjud ennekõike audiovisuaalsektorile hakkavad selguma alles lähiaastatel.

"Määrus räägib, et elukohariigis ostetud õigus sisuteenustele peab säilima ka siis, kui muus liikmesriigis viibitakse “ajutiselt”, ilma selle viibimise kestust täpsustamata. Eeldatavalt loob see võimalused selle “ajutisuse” küllalt vabalt interpreteerimiseks ning tekivad ka teenused oma elukohariigi fiktsionaalseks tõendamiseks," analüüsis Ibrus.

"Kui meediateenuste piirideülese kasutusõiguse tegelikku ajutisust ent tagada ei suudeta, võib see kahjustada Euroopa audiovisuaaltööstust. Seda seetõttu, et uute filmide või telesarjade tootmise ja rahastamise mudelid eeldavad täna õiguste müüki riikide kaupa," selgitas Ibrus.

ERR-il on tehniline valmisolek olemas

Otsus ei tähenda, et kõik filmid ja sarjad kõikjal Euroopas automaatselt kättesaadavad oleksid. Esiteks näevad uued reeglid ette, et teenusepakkuja peab tuvastama, kes filmi või telesarja vaatama hakkab.

Kuna autoriõiguste litsentsid on sageli territoriaalselt piiratud, siis peab olema selge, et Eestisse müüdud jalgpallimatši hakkab vaatama eestlane, mitte näiteks sada tuhat britti või sakslast.

Vähemalt osa saadetest, mida välismaal viibivad eestlased täna geoblokeeringu tõttu ei näe, muutuvad ETV veebis uute reeglite jõustumisel kättesaadavaks, kinnitas ERR-i internetipõhiste teenuste arendusdirektor Jaanus Lillenberg.

"Kui see rakendub, siis ERR-i poolt on olemas tehniline valmisolek sellega kaasa minna. Ja need saated, mida lepingud lubavad näidata, võiksid olla vaadatavad," ütles Lillenberg.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael, Johannes Tralla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: