INTERAKTIIVNE KAART: Korbil küpseb plaan viia sadu riigiasutuste töökohti Tallinnast välja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1487068740000 | amCalendar}}
Mihhail Korb.
Mihhail Korb. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sisekaitseakadeemia viimine Narva on juba nädalapäevad kirgi kütnud. Valitsusel on aga veel laiem kava, kuidas mitmeid riigiasutusi pealinnast välja kolida. Näiteks võiks Riigi Kinnisvara AS kolida Jõhvi, Tervise Arengu Instituut Haapsallu, sotsiaalkindlustusameti 150 töötajat Paidesse ja nii edasi.

Rahandusministeerium on koostanud esialgse kava riigiasutuste välja viimiseks Tallinnast. Alloleval interaktiivsel kaardil on märgitud linnad ja mitu töötajat sinna viiakse.

Osad asutused on kavas viia pealinnast välja täiskoosseisus, mõned aga osaliselt. Mõnede asutuste Tallinnast väljakolivate töötajate arv pole veel lõplikult selgunud.

Eelmise valitsuse korraldusel pidid kõik ministeeriumid tegema oma haldusalas ettepanekud vähemalt 50-100 töökoha pealinnast välja viimiseks.

Riigihalduse minister Mihhail Korb ütles ERR-ile saadetud kommentaaris, et avalikuks tulnud dokument oli esialgne visand, kus kaaluti erinevaid võimalusi asutuste pealinnast väljaviimise kohta – lisaks on tema sõnul tegemist vananenud infoga.

"Rahandusministeerium saatis hiljuti ministeeriumitele kirja, milles palus täiendavaid ettepanekuid asutuste pealinnast väljaviimise võimaluste kohta nende valitsemisalas. Tagasiside ministeeriumitelt alles laekub ja materjali pannakse kokku. Ühtki otsust kolimise kohta ei ole tehtud," kinnitas Korb.

Korb lisas, et lähiajal on plaanis teemat arutada ka valitsuskabinetis. "Soovime esitada ministeeriumitega ajakohastatud ettepanekud arutamiseks valitsuskabinetti lähiajal ja tutvustame siis ka avalikkusele," märkis minister.

Kaart: Sten Endrik Mihkelsoo

Ametite kommentaarid

Kui näiteks statistikaamet suhtub riigihladuse ministri plaani viia ameti töökohad Viljandisse suhteliselt kergelt, siis maanteeameti sõnul ei saa nad riskida pädevate töötjate kaotamisega, vahendavad ERR-i raadiouudised.

Riigihalduse minister Mihhail Korb on varem öelnud, et eelistatult kolib asutus tervikuna välja, aga kindlasti on juhtumeid, kus on võimalik viia välja ainult osa ametist. See tähendab, et osa funktsioone kindlasti dubleerivad teineteist ja see ei ole kõige parem lahendus.

Statistikaamet plaanib Tallinnast Viljandisse viia 50 inimest. Ameti peadirektori asetäitja Tuulikki Sillajõe sõnul on juba praegu üks kontor Viljandis ja teine Tartus ja neid kontoreid lihtsalt laiendatakse.

"Statistikaametil on juba täna kaks kontorit väljaspool Tallinna - üks Viljandis, teine Tartus. Selle ülesande 50 inimest maakondadesse viia me lahendamegi nii, et me laiendame neid kontoreid, mis meil juba olemas on," rääkis Sillajõe.

Sillajõe sõnul tööd väga palju ümber korraldama ei pea. "Statistikaametis on kindlasti erinevaid tööülesandeid, osade puhul see võib probleeme tekitada, osade puhul mitte. Eks me üritame välja viia ikka need ametikohad, mille puhul Tallinnas töötamine otseselt vajalik ei ole. Kindlasti muutub keerulisemaks see, et me ei vii Tallinnast välja mitte konkreetseid üksuseid, vaid igast osakonnast võib mõni inimene töötada aeg-ajalt Tartus, aeg-ajalt Viljandis. Kindlasti tekib sellest kommunikatsiooniraskusi, iga kord ei ole võimalik kõrvalkabinetti minna inimesega kokku leppima, vaid tuleb seda teha video teel näiteks," rääkis Sillajõe.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) peaks viima 150 inimest Rakverre. EASi juhatuse esimees Sille Talvet-Unt ütleb, et idee on liiga värske, et midagi öelda.

"Loomulikult me oleme avatud kõikidele mõtetele ja ka sellele, et osa töötajaid Tallinnast välja viia. Meil on juba praegu Tartus üle 40 inimesega harukontor. Aga kas, kuidas ja millistesse linnadesse jagunemine võiks toimuda, on kindlasti veel arutlemise teema. Me peame kindlasti ministeeriumiga maha istuma ja täpsemalt asjadest rääkima," kommenteeris Talvet-Unt.

Maanteeameti personaliosakonna juhataja Annika Kitsing ütles, et kuna maanteeamet pakub üleriigilist teenust, on 90 protsenti töötajatest niigi piirkondades. Maanteeametil on kokku 17 esindust. Amet ise on kavas kolida Pärnusse. Maanteeamet ei saa riskida piirkondlike ekspertide töövõime, kogemuse ja pädevuse kaotamisega, ütles Kitsing.

Padar: otsustatud ei ole veel midagi

Sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Ivari Padar kinnitas, et toetab riigiasutuste pealinnast välja kolimist.

Padar ütles, et seoses avalikuks tulnud rahandusministeeriumi kavaga on ta saanud mitmest maakonnast ja ka riigiasutusest juba telefonikõnesid, kus inimesed selgitusi küsisid.

Padar rõhutas, et kõik võtab veel tõsist arutamisaega. "See on võimalike mõtete kogum, mille kohta pole otsustanud midagi veel valitsus ega seda pole arutanud riigikogu komisjonid," lausus Padar.

Ivari Padar rääkis ETV saates "Ringvaade", et praeguse plaani kohaselt on kavas viia maapiirkondadesse vähemalt tuhat töökohta. Ta selgitas, et kuna haldusreformi ja maavalitsuste kaotamisega kaob maapiirkondades umbes 700 töökohta, tuleb selles osas muudatusi teha.

"Asja tuleb kompleksis vaadata. Üks asi on fakt, et nii haldusreformi kui ka maavalitsuste likvideerimisega 700 ametikohta regioonides kaovad, aga riigi poliitika peab olema tasakaalustav, pakkuma välja võimalusi. Selles, et täna Tallinnas planeeritakse 24 000 töökohast suurusjärgus tuhat töökohta ümber, pole midagi katastroofilist," rääkis Padar.

Ta lisas, et kui praegu räägitakse umbes tuhande töökoha ümberpaigutamisest, siis veel parem oleks, kui suudetaks kokku leppida kahes tuhandes töökohas.

"Aga rahu ja veelkord rahu. Sellest asjast on juttu olnud kõikidel erakondadel enne valimisi - regionaalne tasakaalustatus, töökohtade väljaviimine Tallinnast. 17 aastat tagasi nägin ma neid esimesi plaane, täna on aeg edasi läinud, osadesse kohtadesse lähevad juba neljarajalised teed, internet on arenenud, Eesti on ka elektrifitseeritud üldjuhul, nii et ei midagi hullu juhtu," rääkis Padar.

Ta tõdes, et tõesti pole mõistlik, kui inimesed peaksid hakkama ümberpaigutatavatele töökohtadele Tallinnast igapäevaselt kohale sõitma. Samas loksub see tema sõnul aja jooksul paika.

"Juhtumeid on väga erinevaid. Kindlasti on juhtumeid, kus sellele kohale läheb kohalik elanik, on juhtumeid, kus keegi kolib ümber, kindlasti on ka juhtumeid, kus inimesed hakkavadki käima kuhugi kaugemale tööle. Aga kui plaane paika ei pane, midagi ei tee, siis ei juhtu midagi ja kõikvõimalik regionaalne tasakaalustatus on tühi mull," arutles ta.

Padari kinnitusel pole mõistlik ministeeriumite viimine Tallinnast välja. Samas pole täiesti kindel veel see, et haridusministeerium Tartust tagasi tuuakse. Tema hinnangul on ministeeriumid sellised asutused, millel peab olema kogu aeg füüsiline kontakt riigikoguga.

IRL toetab riigiasutuste väljaviimist pealinnast

IRL-i riigikogu fraktsiooni esimees Priit Sibul ütles, et IRL toetab riigiasutuste väljaviimist pealinnast ja koalitsioonikõnelustel seati eesmärgiks, et igasse maakonda viiakse vähemalt üks asutus.

"Riigiasutuste väljaviimisel tuleks lähtuda printsiibist, et eelistatakse maakonnakeskuseid, äärmisel juhul nn tõmbekeskuseid ning mõnda linna võib viia ka mitu asutust. Minu eelistuseks on et asutusi viiakse Tallinnast välja tervikuna mitte osakondade kaupa," rääkis Sibul.

Sibula hinnangul aitab riigiasutuste ümberpaigutamine pealinnast regioonidesse tõsta kohalikus kandis konkurentsivõimet ja elavdada seisvat tööjõuturgu.

Reformierakond: Korbi salaplaan tuleb avalikustada

Riigiasutuste ümberpaigutamine vajab avatud arutelu ja selle üle ei tohi otsustada kabinetivaikuses, leiab endine maaeluminister Urmas Kruuse (Reformierakond).

"Maakonnakeskusi tuleb kindlasti riigiasutuste ümberpaigutamisega tugevdada, kuid selliseid plaane ei tohi teha salaja kabinetivaikuses nagu riigihalduse minister Mihhail Korb praegu seda teeb," ütles riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Urmas Kruuse.

"Täna meedias avalikustatud Korbi salaplaan viiks muuhulgas Tartust pealinna tagasi haridusministeeriumi, mis oleks linnale tugev löök,“ sõnas Kruuse. Tema hinnangul ei taju riigihalduse minister Tartu olulisust Eesti hariduselu keskusena.

"Kui praegune haridusminister ei taha Tartus käia, siis peab valitsus otsima uue ministri. Mind paneb vaid imestama, kuidas selle plaaniga läheb kaasa Isamaa ja Res Publica Liit, kelle eelkäija Isamaliit haridusministeeriumi kunagi Tartusse viis," lisas riigikogu liige.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: