Riigikohus: kohalik korrakaitseorgan ei saa jätta jääpurikate eemaldamise kohustust vaid omaniku kanda

{{1489048862000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikohtu kriminaalkolleegium leidis, et juhul, kui korteriühistu ei suuda piisavalt kiiresti kõrvaldada tänavaäärse korterelamu katuselt jalakäijaid ohustavaid jääpurikaid, peab selle töö tegema ära kohaliku omavalitsuse korrakaitseorgan.

Kriminaalkolleegium märkis, et esmalt lasub ohtliku jää ja lume katuselt eemaldamise kohustus kinnisasja omanikul, korteriomanditeks jagatud kinnisasja puhul korteriomanikel, kuid ei ole välistatud, et kohaliku omavalitsuse üksuse heakorraeeskirjaga pannakse selline kohustus lisaks ka elamut haldavale korteriühistule ehk nii nagu see on Tallinna linnas.

Samas peab korrakaitseorgan, nagu näiteks munitsipaalpolitseiamet Tallinnas, tagama, et katusel olevast jääst ja lumest tingitud oht inimeste elule ja tervisele saaks kõrvaldatud.

Korrakaitseorgan võib kõigepealt piirduda ehitise omanike või korteriühistu teavitamisega ohust ja selle kõrvaldamise kohustusest, kuid seda üksnes juhul, kui ta on veendunud, et omanik, korteriühistu või muu selleks kohustatud isik saab katusel oleva jää ja lume kõrvaldamisega piisavalt kiiresti hakkama.

Vastasel korral on korrakaitseorgan kohustatud astuma ise samme inimeste elu ja tervist ähvardava ohu tõrjumiseks ehk korraldama jää ja lume eemaldamise, leidis riigikohus.

Muuhulgas võib selleks kasutada asendustäitmist, mis tähendab, et korrakaitseorgan teeb vajaliku töö ise või tellib selle mõnelt teenusepakkujalt ning nõuab selle töö kulu hiljem sisse ehitise omanikelt või korteriühistult.

Riigikohus kinnitas, et olukorras, kus katusel olev jää ja lumi seavad inimeste elu ja tervise vahetusse ohtu, võib korrakaitseorgan asendustäitmist rakendada ka eelneva hoiatuseta.

Riigikohtu kriminaalkolleegium tühistas kolmapäeval Harju maakohtu otsuse, millega oli korteriühistut karistatud rahatrahviga selle eest, et ühistu jättis tänavaäärse korterelamu katuselt kõrvaldamata jalakäijaid ohustanud jääpurikad ja lume.

Toompere: mupo peab riigikohtu lahendiga seoses taktikat muutma

Toompere ütles BNS-ile, et riigikohtu kriminaalkolleegiumi terve koosseisu poolt tehtud lahend näitab, et selles tõstatatud küsimused on oluliselt tähtsad.

Sellest tulenevalt peab mupo taoliste asjade kontrollimisel muutma kontrolli taktikat ja metoodikat, sõnas Toompere.

"Uue lahendi valguses ei peaks linnakodanikud hakkama oma turvalisuse pärast muretsema," lisas Toompere.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: