Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sooline palgalõhe vähenes kolmandat aastat järjest

Palgalõhe tegevusalade kaupa.
Palgalõhe tegevusalade kaupa. Autor/allikas: Statistikaamet

Naiste keskmine brutotunnitasu oli mullu oktoobris 20,9 protsenti väiksem kui meestel. Statistikaameti teatel tähendab see, et varasema aastaga võrreldes vähenes sooline palgalõhe 1,3 protsendipunkti.

Palgalõhe vähenes kolmandat aastat järjest.

Keskmine brutotunnitasu oli ilma ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta 2016. aasta oktoobrikuu andmetel naispalgatöötajatel 6,04 eurot ning meespalgatöötajatel 7,63 eurot. 2015. aastaga võrreldes tõusis brutotunnitasu naispalgatöötajatel 11,6 protsenti ja meespalgatöötajatel 9,8 protsenti.

Viimase kolme aasta jooksul on naispalgatöötajate brutotunnitasu tõusnud kiiremini kui meestöötajate brutotunnitasu, mis on ka palgalõhe (mees- ja naistöötajate tunnitasude erinevuse) vähenemise peamine põhjus.

2016. aastal oli kõige suurem sooline palgalõhe mäetööstuses (36,4 protsenti) – see on ka tegevusala, kus enamik palgatöötajatest on mehed. Teine tegevusala, kus samuti suurema osa palgatööjõust moodustavad mehed, on ehitus, samas seal oli sooline palgalõhe Eesti keskmisest väiksem – 15,3 protsenti.

Mäetööstusele järgnesid palgalõhe suuruselt finants- ja kindlustustegevus (33,0 protsenti), töötlev tööstus (29,5 protsenti), kaubandus (29,0 protsenti) ning tervishoid ja sotsiaalhoolekanne (26,0 protsenti).

Kõige väiksem oli nais- ja meestöötajate brutotunnitasu erinevus veevarustuse ja kanalisatsiooni tegevusalal (8,9 protsenti), avalikus halduses ja riigikaitses (8,0 protsenti) ning muudes teenindavates tegevustes (7,8 protsenti). Veonduse ja laonduse tegevusalal palgalõhe puudus.

Vaadates palgalõhe esinemist omaniku liigiti on nii riigile kui ka kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes palgalõhe väiksem kui Eesti või välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes. 2016. aastal oli palgalõhe riigile kuuluvates asutustes ja ettevõtetes 17,0 protsenti, kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes 11,6 protsenti, samal ajal kui Eesti eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes oli palgalõhe 19,5 protsenti ja välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes 29,7 protsenti.

Võrreldes avalikku sektorit (riigile ja kohalikule omavalitsusele kuuluvad asutused ja äriühingud) ja erasektorit (Eesti ja välismaa eraõiguslikule isikule kuuluvad ettevõtted), siis palgalõhe oli nii avalikus- kui erasektoris suhteliselt samal tasemel – vastavalt 21,6 protsenti ja 21,8 protsenti.

2016. aastal oli maakonniti kõige suurem palgalõhe Ida-Viru maakonnas (27,9 protsenti), järgnesid Jõgeva (25,3 protsenti), Hiiu (23,4 protsenti) ja Lääne (22,1 protsenti) maakond. Kõige väiksem oli sooline palgalõhe Põlva (11,3 protsenti), Rapla (15,1 protsenti) ja Tartu (15,9 protsenti) maakonnas.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: