Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailma suurima rahvusvahelise tehnilise küberõppuse võitis Tšehhi meeskond

NATO Küberkaitse Koostöö Keskuse direktor Sven Sakkov karikaga.
NATO Küberkaitse Koostöö Keskuse direktor Sven Sakkov karikaga. Autor/allikas: NATO Küberkaitsekoostöö Keskus

NATO küberkaitsekoostöö keskuse Tallinnas korraldatud maailma suurima rahvusvahelise tehnilise küberõppuse Locked Shields võitjaks tuli Tšehhi küberturbeekspertide meeskond.

Eesti meeskond Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) eestvedamisel jäi väga napilt teisele kohale. Kolmanda koha võitis NATO võrkude küberkaitse üksus (NCIRC).

Tšehhi meeskond viib koju ka eriauhinna stsenaariumi lahendamise eest. NCIRC saavutas parima tulemuse ka õppuse juriidiliste ülesannete lahendamises, Saksamaa meeskond osutus parimaks digitaalse ekspertiisi ülesannetes ja strateegilise kommunikatsiooni mängus saavutas parima koha Suurbritannia meeskond.

"Tänavu tõi parimale meeskonnale võidu hea taktika ja stabiilselt tubli sooritus igas valdkonnas. Tšehhi eksperdid olid väga võimekad ka strateegilises mängus, mis sel aastal esmakordselt toimus,“ ütles Aare Reintam, õppuse tegevjuht NATO küberkaitsekoostöö keskuses. „Eesti meeskonna tunnustuseks saab esile tuua nende väga head kaitsetaktikat.“

Ta lisas, et võrreldes varasemate aastatega oli tänavu õppusel veel rohkem ja mitmekülgsemaid erisüsteeme, mis pani kõigi meeskondade võimed proovile rohkem kui kunagi varem. Kaitsvad meeskonnad pidid näiteks lahendama küberintsidente elektrivarustust kontrollivas SCADA süsteemis, AirC2 lennujuhtimissüsteemis, mehitamata õhusõidukite juhtimisvõrgus ja lennukite tankimist kontrollivas keskkonnas.

Realistlikke tehnoloogiaid, arvutivõrke ja rünnakumeetodeid kasutaval intensiivsel õppusel saavad osalevate riikide ja NATO küberturbeeksperdid võimaluse panna oma oskused proovile väga erinevat tüüpi intsidentide lahendamises.

Locked Shields´i stsenaariumi järgi kaitsevad õppusel osalevad meeskonnad fiktiivse riigi arvutivõrke ja infosüsteeme, mida ründab välisjõud. Tehnilisi rünnakuid täiendavad meediasurve ning samal ajal peavad kaitsemeetmed peavad järgima kehtivaid rahvusvahelisi õiguslikke piiranguid. Eesmärk on luua võimalikult realistlik ettekujutus sellest, kui suure mõjuga võivad olla küberintsidendid ning kui läbimõeldud ja mitmetahulised peavad olema meetmed nende lahendamiseks.

NATO küberkaitsekoostöö keskus korraldab õppust Locked Shields alates aastast 2010. Tallinnas asuv NATO Küberkaitsekoostöö Keskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna teadmiste allikaks NATO ja liikmesriikide jaoks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: