Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis peetakse maailma suurimat küberkaitseõppust

NATO küberkaitsekeskuse korraldatud suurõppus Locked Shields 2017.
NATO küberkaitsekeskuse korraldatud suurõppus Locked Shields 2017. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Staabi- ja sidepataljon juhib ja korraldab sel nädalal Eesti osalust maailma suurimal rahvusvahelisel küberkaitseõppusel Locked Shield 2018.

Eesti poolse õppuse meeskonna juhi staabi- ja sidepataljoni ülema abi, major Uko Valtenbergi sõnul on tänavune õppus eriline selle poolest, et eestlased harjutavad õppusel ebatavaliselt suure meeskonnaga, millest ligi poole moodustavad Ameerika Ühendriikide õhuväe rahvuskaardi sõjaväelased, teatas kaitseväe peastaap.

"Sel aastal on Eesti meeskonnas ligi 50 eksperti, mis on ligi kolm korda suurem kui varasematel kordadel,“ ütles major Valtenberg. 

"See on taas suurepärane näide Eesti ja Ameerika Ühendriikide omavahelisest tugevast koostööst,“ lisas ta.

Major Valtenbergi sõnul on tegemist suurima omataolise õppusega maailmas, kus kasutatakse realistlike tehnoloogiaid, arvutivõrke ja rünnakumeetodeid. "Locked Shields annab suurepärase võimaluse meie valmisolekut ja oskusi realistlikus olukorras proovile panna ja harjutada." 

Õppus Locked Shield tugineb stsenaariumile, mille järgi õppusel osalevad meeskonnad kaitsevad fiktiivse riigi arvutivõrke ja infosüsteeme.

Õppuse eesmärk on anda realistlik ettekujutus sellest, kui suure mõjuga võivad olla küberründed ja intsidendid ning kui keeruline on nende tõrjumine ja lahendamiseks. Õppuse käigus saavad eri riikide eksperdid enda teadmisi ja oskusi päriselule lähedastes olukordades proovile panna ja koostööd harjutada.

Locked Shields 2018 korraldaja on Eestis asuv NATO kooperatiivse küberkaitse kompetentsikeskus ning õppust toetavad Eesti ja Soome kaitsevägi, Rootsi kaitseülikool, Suurbritannia ühendarmee, Ameerika Ühendriikide Euroopa väejuhatus, Lõuna-Korea riikliku julgeoleku uurimise instituut,  õhuoperatsioonide oivakeskus ja Tallinna Tehnikaülikool. 

Lisaks staabi- ja sidepataljoni ekspertidele osalevad õppuse meeskonnas kaitseministeeriumi, riigi infosüsteemide ameti, Elektrilevi, Linx Telecomi, SEB panga, Starmani, Telia ja Zone Media küberturbe ja infotehnoloogia eksperdid.

Ühtlasi aitavad õppust korraldada mitmed Eesti ja rahvusvahelised ettevõtted nagu Siemens AG, Ericsson, Bittium, Goodmill, Threod Systems, Cyber Test Systems, Clarified Security, Iptron, Bytelife, BHC Laboratory, openvpn.net, GuardTime ja paljud teised. 

NATO küberkaitse keskuse õppus Locked Shields 2018 on suurim omanäoline õppus maailmas, mis keskendub reaalajas võrkude ja juhtimissüsteemide vastaste küberrünnete tõrjumisele. Õppusel osalevad kokku ligi 1000 küberturbe eksperti ja juhti 30 riigist. NATO Küberkaitsekoostöö Keskus korraldab õppust Locked Shields alates aastast 2010. Eesti osaleb õppusel juba kuuendat korda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: