X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Liikumine valis aasta eurooplaseks Marju Lauristini

{{1494060720000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Mittetulundusühingu Eesti Euroopa Liikumine nõukogu valis tänavuseks aasta eurooplaseks endise sotsiaalministri, praeguse Tartu Ülikooli emeriitprofessori ning europarlamendi liikme Marju Lauristini.

"Marju Lauristin on kogenud poliitik, kel on Brüsseli kogemusi mitme aasta jagu ning kes on tegutsenud järjekindlalt Eesti hüvanguks. Tänu tema tööle on meie riigi kaalukus Euroopa Parlamendis oluliselt tõusnud,“ kommenteeris žürii valikut liikumise nõukogu liige Riivo Sinijärv.

Lauristin loodab, et Euroopas lõpevad praegused segased ajad. Ta ütles, et tegutsema peab sotsiaalse võrdsuse saavutamise nimel.

"Euroopas on nüüd ka tuldud kõige kõrgemal tasemel Komisjoni poolt välja väga selge kavaga, kuidas Euroopa sotsiaalset arengut edasi viia. Euroopa peab hakkama tegelema ühiselt sotsiaalsete probleemidega, sest erinevused on väga suured ja need mitte ei kahane, vaid kasvavad," rääkis Lauristin "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti Euroopa Liikumise antava aasta eurooplase tiitliga soovitakse tunnustada neid eestlasi ja organisatsioone, kes on andnud väärika panuse Eesti ja Euroopa suhete kujundamisse, toetanud kodanikuühiskonna arengut ning aidanud kaasa Eesti ühiskonna teadlikkuse suurendamisele Euroopast.

Eesti Euroopa Liikumine valis aasta eurooplase juba kolmeteistkümnendat korda. Varem on aasta eurooplase tiitli pälvinud näiteks Jaan Kross, Arnold Rüütel, Mall Hellam, Aare Järvan, Allar Jõks, Julia Laffranque, Henrik Hololei ja Siim Kallas. 2016. aastal valis Eesti Euroopa Liikumine aasta eurooplaseks Matti Maasikase.

Inimesed tahavad näha rohkem koostööd

Tallinnas Vabaduse väljakule Euroopa Liidu sünnipäeva üritusele kohale tulnud inimesed ütlesid "Aktuaalsele kaamerale", et tahaksid Euroopas näha rohkem koostööd ja usku ühtsesse Euroopasse.

Vabaduse platsile kogunesid enamasti need, kes suhtuvad praegusesse Euroopa Liitu pigem positiivselt kui kriitiliselt.

"Inimesed võiksid rohkem uskuda sellesse. Väga kahju on, kui tekivad sellised meeleolud, et enam ei usuta ja tahetakse lahkuda," rääkis Maarja.

 

Need, kellega "Aktuaalne kaamera kõneles", ei osanud nimetada ühtegi inimest Eestist või mujalt, keda nemad aasta Euroopa inimeseks valiks.

Euroopa päeva osaks oli mäng, millest osavõtjad otsisid üles Tallinnas asuvaid Euroopa riikide esindusi ning kogusid iga esinduse juurest templeid. Võitja võib tuhande euro eest Euroopas reisida. Välja pandi ka 300 ning 700 euro suurune reisikinkekaart.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: