Moon vannutati Lõuna-Korea presidendiks
Lõuna-Korea presidendivalimised ülekaalukalt võitnud endine inimõigusadvokaat Moon Jae-in vannutati kolmapäeva keskpäeval korraldatud pidulikul tseremoonial ametisse, milles tal tuleb tegeleda mitme väljakutsega alates oma eelkäijaga seotud korruptsiooniskandaali järellainetusest kuni Põhja-Korea küsimusteni.
"Vannun pühalikult rahva ees, et täidan ustavalt presidendi kohust," ütles Moon pealinnas Soulis rahvusassamblee hoones seadusandjatele.
Vaid hetki pärast ametivande andmist ütles Moon, et on valmis külastama stalinistlikku tuumarelvariiki Põhja-Koread.
Pinged seoses Põhja-Korea tuumarelva- ja muu relvastuse suurendamise ambitsioonidega on teravnenud viimastel kuudel märkimisväärselt ning Moon, kes toetab dialoogi Pyongyangiga, on lubanud töötada "rahu nimel".
"Kui vaja, lendan viivitamatult Washingtoni," ütles ta. "Ma lähen samuti Pekingisse ja Tokyosse ning sobivatel asjaoludel isegi Pyongyangi."
Moon lisas, et ta kavatseb pidada nii USA kui Hiinaga "tõsiseid läbirääkimisi" Ühendriikide raketitõrjesüsteemi THAAD Lõuna-Koreasse paigutamise teemal.
Põhja-Korea suunalt tulla võiva ohu tõrjumiseks üles seatud võimsa raketitõrjesüsteemi paigutamine Korea poolsaarele ajas raevu Pekingi, mis näeb asjade sellises arengus otsest ohtu enda sõjalisele võimekusele.
Lõuna-Korea suurim kaubanduspartner Hiina on astunud juba rea samme Lõuna-Korea firmade vastu, milles Soul näeb majanduslikku kättemaksu, mis on omakorda pingestanud kahe riigi vahelisi suhteid.
"Teen kõik, mida suudan, et tuua rahu Korea poolsaarele," ütles Moon, lubades tugevdada liitlassuhteid Lõuna-Korea peamise partneri, Washingtoniga.
USA president Donald Trump ütles hiljuti, et Soul peaks maksma THAAD-i riiki paigutamise eest Ühendriikidele miljard dollarit, mis mõistagi vallandas Soulis tugeva pahameele.
Raketitõrjesüsteemi riiki paigutamine tõstatas küsimusi Souli ja selle julgeolekugarandi, Washingtoni, suhetest. Lõuna-Koreas viibib hetkel umbes 28 500 Ühendriikide sõdurit.
Keskvalimiskomisjoni andmetel kogus Moon 41,1 toetusprotsenti. Konservatiiv Hong Joon-pyo jäi teiseks 24,3 protsendiga, tsentrist Ahn Cheol-soo tuli kolmandaks 21,4 protsendiga häältest.
Mooni võit tähendab Lõuna-Koreas aastakümne kestnud konservatiivide võimuperioodi lõppu ja võib viia suurte muudatusteni riigi poliitikas Põhja-Korea suunal.
Riigi eelmine president Park Geun-hye tagandati ametist korruptsiooni tõttu. Parki süüdistatakse altkäemaksu võtmises, võimu kuritarvitamises ja riigisaladuste lekitamises ning praegu on ta vahi all. Parlament tagandas ta mullu detsembris, konstitutsioonikohus otsustas 10. märtsil parlamendi otsuse jõustada.
Toimetaja: Marek Kuul
Allikas: BNS