Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea katsetas taas ballistilist raketti

{{1494737700000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea korraldas pühapäeval ballistilise raketi katsetuse, teatas Lõuna-Korea sõjavägi. Tegemist on esimese sarnase katsetusega pärast Lõuna-Korea uue presidendi ametisseastumist.

Rakett tulistati välja riigi loodeosas asuvast Kusongi linnast kell 5.30 hommikul ning see lendas umbes 700 kilomeetrit, teatas staabiülemate ühendkomitee.

USA Vaikse ookeani väejuhatus kinnitas raketikatsetuse toimumist.

"Lõuna ja USA analüüsivad täiendavaid üksikasju selle raketi kohta," seisab üksikasju täpsustamata staabiülemate avalduses.

Tegemist on teise raketiga, mille Põhi on kahe nädala jooksul välja tulistanud, ja esimesega pärast Lõuna-Korea uue presidendi Moon Jae-Ini ametissevannutamist.

Pinged Korea poolsaarel on praegu haripunktis ning Pyongyang ja Washington on teinud teineteise suunas vaenulikke avaldusi.

Põhja-Korea on möödunud aasta algusest saadik korraldanud kaks tuumakatsetust ja tulistanud välja üle tosina raketi. Režiimil on kavas välja arendada tuumalõhkepea, mis küüniks Ühendriikide mandriosani.

Washington on öelnud, et probleemi lahendamiseks on laual ka sõjaline variant, kuid president Donald Trump leevendas hiljuti oma retoorikat, öeldes, et tal oleks au "õigetel tingimustel" kohtuda Põhja-Kora liidri Kim Jong-uniga.

Lõuna-Korea president taunis Pyonyangi raketikatsetust

Lõuna-Korea president Moon Jae-in mõistis pühapäeval kui hoolimatu provokatsiooni hukka Põhja-Korea äsjase raketikatsetuse, mille Pyonyang korraldas mõned päevad pärast tema ametissevannutamist.

"President väljendas sügavat kahetsust ... Põhja hoolimatu provokatsiooni pärast, mis korraldati vaid mõni päev pärast seda, kui uus administratsioon alustas," lausus riigipea pressiesindaja pärast Mooni kohtumist julgeolekunõunikega.

Trump kutsus karmistama raketikatsetuse järel sanktsioone Pyongyangile

USA president Donald Trump ärgitas kehtestama Põhja-Koreale selle pühapäevahommikuse ballistilise raketi katsetuse eest karmimaid sanktsioone.

"Saagu sellest viimasest provokatsioonist riikidele üleskutse kehtestada Põhja-Korea suhtes kaugelt karmimaid sanktsioone," on öeldud Valge Maja lühikeses avalduses.

Rakett kukkus alla nii lähedal Venemaa pinnale, "õigupoolest lähemal Venemaale kui Jaapanile, et president ei kujutada ette, et Venemaa oleks rahul".

Põhja-Korea "on olnud karjuv ähvardus kaugelt liiga kaua", lisatakse avalduses. "Lõuna-Korea ja Jaapan on jälginud seda olukorda tähelepanelikult koos meiega".

Avalduses rõhutatakse, et Ühendriigid on raudkindlalt pühendunud seisma oma liitlastega õlg-õla kõrval Põhja-Koreast lähtuva ohu vastu.

Putin ja Xi väljendasid muret Põhja-Korea asjus

Vene president Vladimir Putin ja tema Hiina ametivend Xi Jinping väljendasid muret kasvavate pingete pärast Korea poolsaarel pärast Pyongyangi raketikatsetust pühapäeval.

Riigipead kohtusid Pekingis rahvusvahelise foorumi kõrvalt ning arutasid Korea küsimust detailselt, väljendades muret pingete eskaleerumise pärast, teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Moskva: Põhja-Korea raketikatsetus Venemaad ei ohustanud

Rakett, mille Põhja-Korea tulistas 500 kilomeetri kaugusele Vene piirist, Venemaale ohuks ei olnud, kommenteeris Vene kaitseministeerium pühapäeval.

"Selle raketi tulistamine Vene Föderatsioonile mingit ohtu ei kujutanud," teatas ministeerium avalduses.

"Vene raketirünnaku hoiatussüsteemid jälitasid ballistilist sihtmärki selle 23 minuti pikkuse lennu jooksul, kuni selle kukkumiseni Jaapani mere keskossa (umbes 500 kilomeetri kaugusele Vene territooriumist)," öeldi avalduses.

ÜRO julgeolekunõukogu koguneb Põhja-Korea raketikatsetusega seoses

ÜRO julgeolekunõukogu koguneb Põhja-Korea raketikatsetusega seoses erakorralisele istungile, mida nõudsid pühapäeval USA ja Jaapan.

Kohtumine on kavandatud teisipäeva pärastlõunaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: