Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea kinnitas "edukat" raketikatsetust

{{1495419120000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/KNS/STR/AFP/Scanpix

Põhja-Korea kinnitas esmaspäeval "edukat" ballistilise keskmaaraketi katsetust.

Riigi meedia teatel näitas pühapäevane raketistart, et see relv on nüüd kasutusele võtmiseks valmis.

Põhja-Korea riikliku uudisteagentuuri KCNA teatel jälgis riigi liider Kim Jong-un isiklikult raketistarti ning ütles, et "annab nõusoleku selle relvasüsteemi ülesseadmiseks".

KCNA teatel katsetati pühapäeval raketti Pukguksong-2, mis on allveelaevade relvastuses oleva raketi maismaal baseeruv versioon.

"Nüüd, mil selle (raketi) taktikalised ja tehnilised andmed vastavad partei nõuetele, tuleb seda raketti kiiresti massiliselt toota, et relvastada Põhja-Korea strateegilised väed," ütles Kim.

Põhja-Korea relvajõud tulistasid raketi välja Lõuna-Phyongani provintsist Pukchangi lähistelt ja see lendas umbes 500 kilomeetrit ida poole, kukkudes Jaapani merre, teatas Lõuna-Korea staabiülemate ühendkomitee pühapäeval.

Nädala eest katsetas Põhja- Korea edukalt uut keskmaaraketti, millele Pyongyangi kinnitusel on võimalik paigaldada raske tuumalõhkepea.

ÜRO Julgeolekunõukogu korraldab teisipäeval erakorralise istungi seoses Põhja-Korea uue raketikatsetusega, teatas nõukogu eesistuja Uruguay pühapäeval.

Soul: Põhja-Korea raketitehnoloogia on oluliselt paranenud

Lõuna-Korea staabiülemate ühendkomitee hinnangul on Põhja-Korea raketitehnoloogia on oluliselt paranenud ning diktatuuririik on üle minemas tahkekütusega rakettidele.

Komitee kinnitusel on neil piisavalt tõsiseltvõetavat informatsiooni naaberriigi raketitehnoloogia arengu kohta.

Kontrollida tuleb veel, kui hästi Põhja-Korea lõhkepead taluvad raketi naasmist atmosfääri.

Tahkekütusega rakette saab Põhja-Korea katsetada aga senisest palju suurema saladuskatte all, sest puudub vajadus suurte tsisternidega raketikütust vedada, mis on satelliitidelt kergesti jälgitav.

Hiina kutsus Põhja-Korea raketikatsetuse järel dialoogile

Hiina kutsus Põhja-Korea järjekordse raketikatsetuse järel dialoogile pingete leevendamiseks Korea poolsaarel.

"ÜRO Julgeolekunõukogu on väljendanud selget vastuseisu Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV) ballistiliste rakettide katsetustele, neile on vastu ka Hiina," ütles välisministeeriumi esindaja Hua Chunying. "Olukord Korea poolsaarel on keeruline ja tundlik. Kutsume kõiki pooli hoiduma provokatsioonidest ning jätkama dialoogi ja konsultatsioonide teel."

Pyongyangi peamine diplomaatiline ja majanduslik liitlane Hiina on rahvusvahelise surve all kasutada oma mõju Põhja-Korea sundimiseks ohjeldama oma raketi- ja tuumaprogramme.

Rjabkov: Moskva kutsub Pyongyangi raketikatsetuste osas vaoshoitusele

Vene asevälisminister Sergei Rjabkov avaldas esmaspäeval lootust, et asjassepuutuvad osapooled suhtuvad Põhja-Korea raketikatsetustesse vaoshoitult.

"Loomulikult arvame, et sedalaadi tegevus ei tule kasuks peaülesandele - nimelt Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele," ütles Rjabkov vastuseks Interfaxi küsimusele.

"Kuid teiselt poolt, öeldes seda, ei saa jätta kutsumata üles meie ametivendi Washingtonis ja selle Kirde-Aasia liitlasriikides näitama üles ülimat vaoshoitust, vältima Pyongyangi tegevusele vastamiseks õppe-harjutusmeetmeid ja tänapäevaste relvasüsteemide paigutamist, sest tolle jaoks on need vaid samm olukorra pingestamiseks, mille vastu me oleme," märkis asevälisminister.

"On teine tee - mõlemad pooled peavad näitama üles vaoshoitust. See märguanne on suunatud niisamuti Pyongyangile, kuid esialgu arenevad sündmused halvimat stsenaariumit pidi," rõhutas Rjabkov.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: