May sõnul lubatakse EL-i kodanikel Suurbritanniasse jääda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1498161840000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles neljapäeval Euroopa Ülemkogul, et Suurbritannias vähemalt viis aastat elanud Euroopa Liidu kodanikud saavad loa Brexit järel riiki jääda, ent lükkas tagasi Brüsseli üleskutsed anda järelevalve nende õiguste kaitsmise üle EL-i kohtule.

May andis Brüsselis õhtusöögil EL-i liidritele lubaduse, et "ühelgi seaduslikult Ühendkuningriigis elaval EL-i kodanikul ei paluta riigist lahkuda siis, kui Ühendkuningriik EL-is lahkub", ütles Briti valitsusallikas.

BBC andmeil ütles Briti peaminister, et kõigile vähemalt viis aastat Ühendkuningriigis elanud EL-i kodanikele antakse riiki elama asunud EL-i immigrandi staatus, millega nad säilitavad ligipääsu Briti tervishoiu- ja haridussüsteemile ning tsotsiaaltoetustele.

Neile, kes saabuvad pärast pärast viieaastase residentsuse arvutamise lõppkuupäeva, ent enne Brexiti jõustumist 2019. aasta märtsis, antakse kaheaastane ajapikendus oma immigrandistaatuse reguleerimiseks võimalusega saavutada hiljem elaniku staatus.

May teatas, et ettepanekud kinnitatakse vaid siis, kui EL-i riikides elavatele Briti kodanikele tagatakse samasugused õigused.

Samas lükkas Briti valitsusjuht tagasi EL-i liidrite nõudmise anda Suurbritannias elavate kodanike õiguste tagamine ja nendega seotud vaidluste lahendamine EL-i kohtu järelevalve alla. "Lubadused, mille me EL-i kodanikele andsime, sätestatakse Ühendkuningriigi seadustes ja on jõustatavad meie kõrgelt austatud kohtute kaudu," vahendas allikas May sõnu.

BBC andmeil ütles May EL-i kolleegidele, et Briti valitsus ei soovi ühegi riigis elava EL-i kodaniku lahkumist ega perede lõhkumist. Tema visandatud kokkulepe annab peaministri sõnul kindlustunde enam kui kolmele miljonile Suurbritannias elavale EL-i kodanikule, kes on sidunud oma elu riigiga, "loonud siin pere, teinud karjääri ja sedavõrd palju Briti ühiskonda panustanud".

May teatas varem, et esitab neljapäeva õhtul EL-i kolleegidele ettepanekud Suurbritannias elavate EL-i kodanike õiguste tagamisest pärast Brexitit ning sellest, kuidas London näeb EL-is elavate Briti kodanike õiguste kaitsmist.

Briti ja EL-i läbirääkijad alustasid esmaspäeval kõnelusi Suurbritannia lahkumiseks EL-ist. Läbirääkimiste lõpuleviimise tähtaeg on 2019. aasta märts.

Merkel nimetas May ettepanekuid heaks alguseks

Saksa kantsler Angela Merkel nimetas May lubadust tagada viis aastat Suurbritannias elanud EL-i kodanikele Brexiti järel "täielikud õigused" heaks alguseks Brexiti kõnelustele.

Merkel manitses Brüsselis kahepäevase Euroopa Ülemkogu avapäeva järel ajakirjanikega rääkides siiski vaoshoitusele, öeldes, et sel nädalal alanud läbirääkimised Suurbritannia lahkumise üle hõlmavad "paljusid teisi teemasid".

Tema sõnul peab Suurbritannia lahkumise eest maksma ning lahendus tuleb leida ka EL-i liikme Iirimaa ja Ühendkuningriigi osa Põhja-Iirimaa vahelise piiri küsimusele.

"See tähendab, et meil on ees veel palju tööd," lausus kantsler.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: