Venemaa lennuk teeb Eesti kohal vaatluslennu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
An-30B Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Neljapäeval teeb Eesti kohal avatud taeva lepingu raames vaatluslende Venemaa Föderatsiooni lennuk, mis saabus kolmapäeval Tartu lennuväljale sarnaselt vaatluslennult Soomest.

Venemaa Föderatsiooni vaatluslennud tehakse rahvusvaheliselt sertifitseeritud lennukiga An-30B, mis on varustatud digisensoritega.

Lennukil on 17 vaatlejat Venemaalt ja Valgevenest, samuti neli Eesti kaitseväelast, kes jälgivad vaatlejate tegevust ja marsruudist kinnipidamist.

Mai lõpus tegid sarnase vaatluslennu Venemaa kohal Eesti ja Soome kaitseväelased.

Vene Föderatsioon on teinud Eesti õhuruumis vaatluslende alates 2005. aastast.

Avatud taeva leping (Open Skies Treaty) on üks osa OSCE riikide julgeoleku- ja usaldusmeetmetest. Lepingu eesmärk on avatuse, julgeoleku ja usalduse arendamine riikide vahel, selle kitsam eesmärk on informatsiooni kogumine sõjalistest jõududest ning sõjalisest tegevusest.

Leping sätestab vaatluslendude läbiviimise leppega liitunud maade kohal ning informatsiooni kogumise õhust vaatlemise teel. Avatud taeva lepingus on määratletud protseduurid ning vastuvõtva ja inspekteeriva riigi õigused ning kohustused lendude sooritamisel.

Avatud taeva leping kirjutati alla 1992. aastal Helsingis ning see jõustus 2002. aastal. Lepinguga on ühinenud 33 OSCE riiki, nende hulgas kõik NATO riigid.

Eesti ühines Avatud taeva lepinguga 2005. aastal. Lepinguga ühinemisel võttis Eesti endale kohustuse vastu võtta kuni neli teiste lepinguosaliste riikide vaatluslendu oma territooriumi kohal aastas. Samuti käivad eestlased teistes riikides vaatluslende tegemas.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: