Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Trumpi poeg teadis vene advokaadiga kohtuma minnes Kremli-seostest

Donald Trump Jr.
Donald Trump Jr. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ajalehe New York Times allikate kohaselt kirjutati Donald Trumpi vanimale pojale Donald Trump juuniorile enne kohtumist venelannast advokaadi Natalia Veselnitskajaga, et viimase poolt pakutav väidetav informatsioon tema isa vastaskandidaadi Hillary Clintoni kohta on pärit otse Vene võimuringkondadest.

Trump juuniorile saatis sellise sisuga e-kirja briti suhtekorraldaja Rob Goldstone, kes kohtumist Veselitskajaga vahendas, kirjutas New York Times.

Trump juunior on kohtumise toimumist kinnitanud, kui öelnud, et mingit sisulist informatsiooni ta advokaadi käest ei saanud. Kohtumise vahendamist on Associated Pressile tunnistanud ka Goldstone.

New York Timesi viimane artikkel on esimene väide selle kohta, et Trump juunior eeldas kohtumisele minnes, et saab Clintonit kahjustavat informatsiooni Kremlist.

Eelmise aasta juunis toimunud kohtumisest kirjutas esimesena laupäeval samuti ajaleht New York Times.

Presidendi vanim poeg selgitas oma avalduses, et lugu sai alguse, kui tema poole pöördus tuttav, kellega ta oli saanud tuttavaks 2013. aastal Moskvas toimunud missivõistluste ajal. Tuttav oli palunud tal kohtuda isikuga, kellel olevat informatsiooni, mis võib tulla kasuks tema isa valimiskampaaniale. Trump juuniori sõnul isiku nime talle enne kohtumist ei öeldud.

Veel laupäeval väitis Trump juunior, et ta kohtus advokaat Natalia Veselnitskajaga seoses küsimusega, mis puudutab Vene orbude adopteerimist USA perekondadesse. Kreml keelas selle ära pärast nn Magnitski nimekirja koostamist USA poolt.

USA kongress võttis 2012. aasta lõpus vastu nn Magnitski seaduse, mis kannab musta nimekirja inimõiguste rikkumistega seotud Venemaa ametnikke. Investeerimisfondi Hermitage Capital palgal olnud jurist Sergei Magnitski süüdistas Vene siseministeeriumi kõrgeid ametnike miljarditesse rubladesse küündinud maksupettuses oma tööandja suhtes. Seepeale esitati 2008. aastal hoopis talle süüdistus maksupettuses ja võeti vahi alla. Magnitski suri 2009. aastal Moskva Butõrka eeluurimisvanglas ravi saamata 37 aasta vanuses pankreatiiti ja temast on saanud vangide väärkohtlemise sümbol.

Advokaat Veselnitskaja, kes on väidetavalt Kremliga lähedalt seotud, on aga tuntud selle poolest, et ta on üritanud erineval moel mõjutada USA seadusandjaid Magnitski nimekirjast loobuma.

Lisaks Trumpi pojale võtsid kohtumisest Veselnitskajaga osa ka Trumpi väimees ja praegune nõunik Jared Kushner ja tollane kampaaniajuht Paul Manafort.

"Ma palusin Jaredil ja Paulil samuti kohal olla, kuid ma ei öelnud midagi selle sisu kohta," selgitas Trump Jr. oma avalduses. "Pärast esialgset tutvustamist teatas see naine, et tal on informatsiooni, mille kohaselt rahastavad Venemaaga seotud isikud Demokraatliku Partei Rahvuskongressi (DNC) ja toetavad proua Clintonit. Tema jutt oli pealiskaudne, ebaselge ning ebaloogiline. Mingeid detaile või tõendeid ei antud ega isegi pakutud. Üsna kiirelt sai selgeks, et mingit tähenduslikku informatsiooni tal ei ole."

Trump juuniori sõnul liikus jutt seepeale adopteerimise ja inimõiguste teemalise seaduse küsimuste juurde. Tollase presidendikandidaadi poeg selgitas siis Veselnitskajale, et tema isa on tavakodanik ega saa selle teemaga tegeleda. Trump juuniori sõnul kestis kohtumine 20-30 minutit.

Kushner ja Manafort pühapäeval teemat ei kommenteerinud. Presidendi juristide meeskonna pressiesindaja Mark Corallo sõnul polnud Donald Trump sellest kohtumisest teadlik. Ka Veselnitskaja polnud pühapäeval uue kommentaari andmiseks kättesaadav, varem ütles ta, et valimiskampaaniat kohtumisel ei arutatud.

Kreml teatas esmaspäeval kommentaariks, et nemad polnud USA meedias mainitud kohtumisest teadlikud.

President Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov märkis, et Kreml ei tea, kes advokaat Veselnitskaja on, ja lisas, et Kreml ei saa jälgida iga Vene advokaati ja nende kohtumisi. Ka Veselnitskaja ise on korduvalt väitnud, et ta ei ole Kremliga seotud.

Valge Maja personaliülem Reince Priebus ütles pühapäeval enne Trump juuniori avaldust, et kogu selle kohtumisega seotud teema ei oma mingit tähtsust ("big nothing burger").

"See oli täiesti tühine kohtumine," märkis Priebus Fox Newsile antud intervjuus. "Mida ma saan öelda pärast suhtlust meie meeskonnaga sellel teemal on see, et mingit sisu seal ei olnud. See oli 20-minutiline kohtumine. See lõppes pärast seda, kui kõik olid jõudnud veendumusele, et midagi seal ei toimu."

Hillary Clintoni kampaanias osalenud ametnikud ning kongressi demokraatidest rahvasaadikud aga võtsid Trump juuniori kohtumise suure tähelepanu alla. Näiteks Clintoni kampaania endine pressiesindaja Brian Fallon rõhutas, et Valge Maja on nüüd sisuliselt tunnistanud, et Trump juunior kohtus venelastega selleks, et Clintonit kahjustada. "Kokkumängu eitamine muutub üha raskemaks," leidis ta.

Esindajatekoja luurekomitee juhtiv demokraat Adam Schiff, et komiteel võib tekkida soov rääkida kohtumisest kõigi kolme Trumpi kampaania tollase esindajaga.

"Venemaa valitsuse advokaadil polnud mingit muud põhjust kohtuda Paul Manaforti või härra Kushneriga või presidendi pojaga kui valimiskampaania ja Venemaa-poliitika küsimuses. Ilmselgelt üritasid nad mõjutada üht kandidaatidest, tollast juhtivat vabariiklasest kandidaati," lausus Schiff.

Trump juunior ei tööta oma isa administratsioonis, vaid hakkas koos oma venna Ericuga juhtima Trumpi äritegevust, kui viimane riigipeaks sai. Manafort astus Trumpi kampaaniajuhi kohalt tagasi 2016. aasta augustis seoses skandaaliga, mis puudutas tema kunagist tööd Ukraina tollase presidendi Viktor Janukovitši heaks. Hiljem on saanud Manafortist aga üks huvi pakkuvatest isikutest uurimistes, mis puudutavad Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse.

Kushner on praegu aga oma äia vanemnõunikuks ning tõenäoliselt seab äsja avalikkuse ette jõudnud kohtumine kõige suurema surve alla just tema.

Vastaskandidaadi kohta kahjustava informatsiooni kogumine pole USA poliitikas midagi ebatavalist ning seda teevad kampaaniameeskonnad väga põhjalikult, New York Times rõhutab samas, et selle hankimine välisriigi valitsusega seotud isiku käest on aga ebatavaline.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: