Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Trump koostas avalduse oma poja ja vene advokaadi kohtumise kohta

Donald Trump juunior ja president Trump 2016. aasta novembris.
Donald Trump juunior ja president Trump 2016. aasta novembris. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajalehe Washington Post andmetel dikteeris USA president Donald Trump isiklikult esialgse avalduse, mille abil tema poeg Donald Trump juunior kommenteeris oma avalikkuse ette jõudnud kohtumist venelannast advokaadi Natalja Veselnitskajaga. Avalduses väideti, et kohtumise teemaks oli laste adopteerimine Venemaalt, kuigi üsna peagi selgus, et Vene pool kutsus Trumpi esindajad kohtumisele, et pakkuda neile väidetavat kahjustavat materjali konkurent Hillary Clintoni kohta.

Ajalehe kinnitusel arutasid Trump ja tema nõunikud juuli alguses Hamburgis toimunud G20 tippkohtumise ajal, kuidas vastata paljastustele, mis puudutasid tema poja ja Veselnitskaja kohtumist 2016. aasta juunis. Lisaks Trumpi pojale võtsid kohtumisest Veselnitskajaga osa ka Trumpi väimees ja praegune nõunik Jared Kushner ja tollane kampaaniajuht Paul Manafort.

Nõunikud olid alguses seisukohal, et Trump juunior teeks avalduse, mille tagajärjel saaks selle teema kuidagi selja taha jätta. Advokaadid ja nõunikud, nende seas ka presidendi väimees jared Kushner, soovitasid kõik detailid ausalt avalikkusele esitada, et vältida olukorda, kus see informatsioon lõpuks ikkagi avalikuks tuleb.

President Trump oli aga erineval seisukohal ning ta dikteeris oma poja poolt esitatava avalduse isiklikult, kui ta Hamburgist tagasi USA-sse lendas. Selles avalduses väideti, et kohtumise teemaks oli vaid adopteerimiste jätkamise teema ning näiteks Trump juuniorile tehtud pakkumisest Clintoni materjalide teemal vaikiti.

Trumpi poolt dikteeritud kommentaar esitati ajalehele New York Times 8. juulil, kuid juba 9. juulil kirjutas ajaleht jubba kohtumise tegelikest asjaoludest - venelaste ettepanekust pakkuda Trumpi meeskonnale informatsiooni demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni kohta.

Lõpuks avaldas Trumpi poeg ise e-kirjavahetuse, mis näitas, et Vene kodanik pakkus talle Hillary Clintoni kohta "tundlikku informatsiooni" ehk ta asus avalikkusega suhtlema avameelselt, nagu nõunikud olid esialgu soovitanud. Paraku oli ta aga sunnitud seda tegema olukorras, kus tema nimel oli varem esitatud poolikut informatsiooni sisaldavaid selgitusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: