Miljonid digiallkirjastatud dokumendid tuleb üle tembeldada

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Digiajastu Autor/allikas: SIPA/ Scanpix

Juuni lõpus tuli riigi infosüsteemi ametist (RIA) teade ID-kaardi tarkvara uuenduse kohta, mis tegelikult tähendab, et vanade digiallkirjastatud dokumentide võltsimise eest kaitsmiseks tuleb neile peale lüüa uus tempel.

Eraisikutele ja avaliku sektori asutustele on dokumentide ületembeldamine tasuta, ettevõtted peavad aga välja käima mõnel juhul tuhandeid eurosid, kirjutab Eesti Päevaleht.

RIA hakkas esimesi digiallkirju andma 2002. aastal ja praeguseks on antud ligi 400 miljonit digiallkirja.

"Kuna aja jooksul on tehnoloogia meeletul kiirusel edasi arenenud, siis tuleb uuendada ka krüptograafiat. 15 aastat tagasi antud digiallkirjad põhinesid räsialgoritmil SHA-1, mis aja möödudes ei pruugi olla nii turvaline. Selleks et välistada dokumendi võltsimise võimalust, tasub need üle tembeldada,” selgitas riigi infosüsteemi ameti eID valdkonna juht Margus Arm.

Tembeldamise rakendus (TeRa) lööbki lihtsalt öeldes vanadele dokumentidele veel ühe templi peale, kuid tarkvara uuendamine ja templi panemata jätmine tekitab ohu, et keegi võib vanade dokumentidega manipuleerida.

Kõik varasemad allkirjad jäävad küll kehtima, kuid ei pruugi olla muukimiskindlad ning hilisem vaidlus ületembeldamata DDOC formaadis allkirjastatud dokumentide õigsuse üle võib kaasa tuua suure aja- ja rahakulu.

Tavakodanikule on dokumentide ületembeldamine lihtne - tõmmata tuleb ID-kaardi tarkvara uuendus, mis otsib ise arvutist üles kõik vananevad digiallkirjad ja tõstab need uude, krüptograafiliselt murdmiskindlasse konteinerisse.

Kõik vanad failid jäävad alles samasse kohta, kus nad alguses olid ja kõrvale tekivad uued ASIC-S failid, mida saab avada DigiDoc3 rakendusega.

Keerukamaks ja tasuliseks muutub protsess suurettevõtetele, kes hoiavad lepinguid eraldi dokumendihaldussüsteemides. Ajatempli teenust on võimalik osta näiteks SK ID Solutionsilt ja tuhande lepingu eest tuleb välja käia 36 eurot, 100 000 lepingu eest tuhat eurot ja 500 000 lepingu eest 3000 eurot.

RIA tagab tasuta ajatempli teenuse avalikule sektorile kuni augusti lõpuni.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: