USA senat kinnitas FBI uueks juhiks Christopher Wray

Foto: AFP/Scanpix

USA senat kinnitas teisipäeval Föderaalse Juurdlusbüroo uueks juhiks Christopher Wray, kes asendab selles ametis James Comeyt, kelle president Donald Trump mais ootamatult vallandas.

Senat toetas Wray nimetamist häältega 92:5.

50-aastane Wray oli George W. Bushi presidendiksoleku ajal justiitsministeeriumi kuritegevusosakonna kõrge ametnik, kes tegeles ettevõtete korruptsioonijuhtumitega. Ta tegi tollal tihedat koostööd FBI-ga, juhtides muu hulgas naftafirma Enron petuskandaali.

Wray võtab ameti üle keerulisel ajal, arvestades FBI-s populaarse Comey vallandamist.

Wray on varem avaldanud toetust Robert Muellerile, kes määrati FBI Venemaa-juurdlust juhtima varsti pärast Comey vallandamist. "Minu meelest ei kujuta Muelleri juhitav juurdlus endast nõiajahti," ütles ta senati kuulamistel juulis.

Wray lubas nimetamise korral muuta FBI institutsiooniks, mida ei ole võimalik väljastpoolt mõjutada. "Kui mulle osutataks au seda ametit juhtida, ei lubaks ma FBI tööd mõjutada millelgi muul peale tõsiasjade, seaduste ja erapooletu pürgimise õiguse suunas. Punkt," tõdes Wray.

Wray esmane väljakutse saabki olema veenda büroo enam kui 30 000 töötajat oma pühendumuses kaitsta nende sõltumatust.

Senatis esitati Wrayle muu hulgas küsimusi presidendi poja Donald Trump noorema ja Vene advokaadi Natalja Vesselnitskaja kohtumise ja seda puudutavate e-mailide kohta. Vabariiklasest senaator Lindsey Graham küsis, kas Trumpi poeg oleks pidanud minema kohtumisele.

"Olen seda meelt, et enne kohtumist pidanuks konsulteerima heade advokaatidega," vastas Wray.

Demokraat Patrick Leahy aga päris, mida Wray teeks, kui president paluks tal midagi ebaseaduslikku või ebaeetilist teha.

"Püüaksin esmalt ta meelt muuta. Kui see ei toimiks, astuksin tagasi," vastas Wray.

Wray on pärit juristide perest ja lõpetanud Yale'i ülikooli õigusteaduskonna.

Allikas: AP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: