Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tillerson: Vene sekkumine USA valimistesse tekitas tõsist usaldamatust

{{1502080380000 | amCalendar}}
USA välisminister Rex Tillerson 1. augustil pressibriifingul.
USA välisminister Rex Tillerson 1. augustil pressibriifingul. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA välisministri Rex Tillersoni sõnul ütles ta pühapäeval oma Vene ametivennale Sergei Lavrovile, et Moskva sekkumine USA presidendivalimistesse tekitas kahe riigi vahel "tõsist usaldamatust".

Lisaks hoiatas Tillersoni sõnul ta Lavrovi, et Washington kaalub vastusammu Kremli korraldusele kärpida Venemaal olevate USA diplomaatiliste esinduste isikkoosseisu. Vastus antakse 1. septembriks, lausus USA välisminister.

"Venemaa sekkumine valimistesse oli kindlasti tõsine vahejuhtum. Arutasime seda kõnelustel, mis meil Lavroviga eile oli," ütles Tillerson esmaspäeval.

"Üritasin tal aidata mõista, kui tõsine see vahejuhtum oli ja kui tõsiselt see kahjustas suhteid USA ning ameerika rahva ja Vene rahva vahel, et see tekitas tõsist usaldamatust ning et me lihtsalt peame leidma mingi viisi sellega tegelemiseks," lisas ta.

Venemaa jõuliselt eitab väidet, mida toetavad USA luureametid, et Moskva üritas kallutada 2016. aasta USA presidendivalimisi need lõpuks võitnud Donald Trumpi kasuks.

Trump üritas süüdistust pisendada, kuid väidetavat sekkumist ümbritsev vastuolu heidab varju ilma selletagi pingelisele USA-Vene suhtele. USA juunis laiendas ning augustis tugevdas Venemaale kehtivaid sanktsioone ja Vene president Vladimir Putin andis juulis Washingtonile korralduse kärpida Venemaal USA diplomaatiliste esinduste isikkoosseisu 775 võrra.

"Ütlesin välisministrile, et me pole veel langetanud otsust, kuidas me vastame Vene palvele eemaldada USA diplomaatilist personali," lausus Tillerson.

"Küsisin mitu täpsustavat küsimust, et saada aimu mõttekäigust, millest lähtus meieni jõudnud diplomaatiline noot, kuid ütlesin neile, et vastame 1. septembriks," lisas USA välisminister. Ta viitas tähtajale, mille Moskva seadis esinduste isikkoosseisu vähendamisele.

Tillerson täheldab Moskva "mõningast valmidust" arutada Ukraina kriisi

Tillersoni sõnul täheldas ta Venemaa "mõningast valmidust" alustada kõnelusi Ukraina kriisi lahendamiseks.

USA välisminister tegi avalduse esmaspäeval pärast kohtumist Vene välisministri Sergei Lavroviga pühapäeval. Pärast kohtumist teatas Vene välisminister, et USA saadab oma eriesindaja Ukrainas Moskvasse kõnelustele.

USA üritab sihikindlalt koordineerida Ukraina kriisi kõikide osapooltega, eesmärgiga vältida muljet, et USA üritab sõlmida põhikõnelustega paralleelselt kõrvalleppeid, mis võivad õõnestada ühe või teise poole huve, lisas USA välisminister.

Tillersoni lisas, et USA-l on sügavaid erimeelsusi Venemaaga, kaasa arvatud Ukrainas, kuid rõhutas, et "kõike läbi lõigata üheainsa küsimuse tõttu" pole hea mõte.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: