Toiduameti esindaja toksiliste munade levikust Eestisse: väike oht on alati
Veterinaar- ja toiduameti (VTA) andmetel pole Hollandis toodetud pestitsiididega saastunud munad Eestisse jõudnud, kuid täielikult on nende siia levimist võimatu välistada.
VTA ei saa otseselt jälgida ega takistada munade liikumist Euroopa Liidus valitseva vabakaubanduse tõttu. Infot mürgise toidu jagatakse ja saadakse EL-is vastava kiirhoiatussüsteemi kaudu.
Praegustele andmetele tuginedes Eestis saastunud toitu pole. Toiduameti pressiesindaja Martin Altraja sõnul puudub info, et siia oleks jõudnud mingil kujul liha ja mune, mille koostises oleks tervist kahjustavat ainet.
Ka väikesed kogused oleksid teada
VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda rääkis Vikerraadios, et toodud pole ka munadest pärinevaid tooteid ning nende koostises on jälgitav isegi väikeste koguste ilmnemine.
Eesti farmides, kus loomi kasvatatakse toidu saamiseks, on pestitsiid fipronili kasutamine keelatud.
Altraja sõnul kontrollitakse farme iga kolme aasta tagant ning vajadusel tehakse ka lisavaatlusi. Riikliku järelevalve käigus tehakse kindlaks loomakasvatuses kasutatavaid söödad ja loomapidaja ravimiarvestus. Lisaks seiratakse saasteainete sisaldust loomsetes saadustes.
Fipronil on kemikaal, mida kasutatakse putukatõrjeks, näiteks loomadelt parasiitide eemaldamiseks, kuid inimestel või aine tekitada kahjustusi neerudes, maksas, kilpnäärmes ja närvisüsteemis.
Kalda sõnul pole väikeste kogustega kokkupuutel põhjust liialt muretsemiseks. “Normaalse tarbimise puhul selline kogus jääki, nagu munades tuvastati, lühiajalisel tarbimisel mingisugust olulist tervisekahjustust ei põhjusta,” selgitas ta.
Kolmapäevase seisuga on tuvastanud Hollandi toksiliste munade jõudmine 15 riiki.
Kuula, mida rääkis samal teemal Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda Vikerraadio saates Uudis+.
Allikas: ERR