USA kaitseminister teatas vägede arvu suurendamisest Afganistanis

{{1503368640000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Ühendriikide kaitseminister James Mattis teatas esmaspäeval, et USA ja mitmed liitlased suurendavad oma vägede arvu Afganistanis.

Mattis tegi avalduse pärast president Donald Trumpi kõnet olukorrast Afganistanis. Valge Maja teatel andis Trump Mattisele volitused 3900 lisasõduri saatmiseks Afganistani.

"Ma olen andnud ülemjuhatusele käsu asuda tegema ettevalmistusi presidendi strateegia elluviimiseks," ütles Mattis.

"Me kavatseme selles osas nõu pidada NATO peasekretäri ja meie teiste liitlastega, kellest mitmed on juba pühendunud vägede arvu suurendamisele," lisas Mattis.

Trump ei taha korrata Iraagi vigu

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval oma Afganistani strateegiat avavas kõnes, et kõige tähtsam on seal mitte korrata Iraagis tehtud vigu ja läbikaalumata lahkumine looks võimuvaakumi, mida kasutaksid ära pühasõdalased.

"Läbimõtlematu lahkumise tagajärjed on ennustatavad ja vastuvõetamatud. See looks vaakumi, mille täidaksid terroristid, kelle seas Islamiriik ja Al-Qaeda nagu see juhtus enne 11. septembri rünnakuid. Sama juhtus ka USA vägede Iraagist tagasitõmbumisel, kus islamistid hõivasid suuri alasid," ütles Trump.

Trump toonitas ühtlasi, et Afganistan ja Pakistan on terroristide jaoks omamoodi turvasadamad ja selline asi tuleb kiiremas korras ära lõpetada. Ära tuleb hoida ka tuumarelvade sattumine terroristide kätte.

USA president hoiatas ühtlasi Afganistani võime, et USA toetus ei ole tingimusteta.

"USA jätkab koostööd Afganistani võimudega niikaua, kui me näeme seal otsustavust ja arenguid. Kuid meie panustamine ei ole lõputu ja see pole mingisugune tingimusteta tühi tšekk. Ameeriklased tahavad näha tõelisi reforme ja tulemusi," ütles Trump.

Trumpi valitsus on tegelnud pikka aega uue plaani koostamisega, esialgse kava kohaselt pidanuks see valmima juuli keskel. Esmaspäeval avalikustatud plaan puudutab lisaks Afganistanile ka Aasia lõunaosa.

Taliban: Afganistanist saab USA surnuaed

Afganistanist saab Ühendriikide surnuaed, hoiatas Islamiliikumine Taliban teisipäeval pärast seda, kui USA president Donald Trump oli näidanud rohelist tuld tuhandete lisasõdurite saatmiseks riiki.

"Kui Ameerika ei vii oma vägesid Afganistanist välja, saab Afganistanist selle suurriigi järjekordne surnuaed 21. sajandil," lausus oma avalduses Talibani kõneisik Zabiullah Mujahid.

Afganistani president kiitis USA püsivat pühendumist

Afganistani võimud tervitasid teisipäeval USA presidendi Donald Trumpi otsust jätkuvalt pühenduda Afganistani konflikti lahendamisele ja saata sinna lisavägesid.

President Ashraf Ghani sõnul näitas Trumpi avaldus Afganistani tähtsa partneri "püsivat pühendumust selles üleilmses konfliktis".

Afganistani valitsus kiitis Trumpi kõnet keskendumise eest vajadustele ja tingimustele, mitte tähtaegadele.

Afganistani suursaadik Ühendriikides Hamdullah Mohib andis selle kümme punkti kümnest. Ta ütles telefonitsi Kabulist, et afgaanid kuulsid täpselt seda, mida tahtsid.

Mohib märkis, et need, kes kritiseerivad vägede konkreetse arvu nimetamist kõnes, on eksiteel. Tema sõnul viiks keskendumine numbritele tähelepanu kõrvale tegelikelt vajadustelt ja tingimustelt, mida rahu saavutamiseks oleks vaja.

Ühtlasi kiitis ta Trumpi selle eest, et too "murdis vaikuse" Pakistani teemal, kus tema sõnul varjatakse terroriste. 

Stoltenberg: NATO ei luba Afganistanil saada terroristide turvapaigaks

NATO peasekretär Jens Stoltenberg tervitas teisipäeval USA presidendi Donald Trumpi plaani saata Afganistani lisavägesid, öeldes, et allianss ei luba riigil muutuda terroristide turvapaigaks.

"Meie eesmärk on tagada, et Afganistanist ei saaks kunagi turvapaika terroristidele, kes meie oma riike ründavad," seisab tema avalduses.

Breitbart: Trumpi Afganistani strateegia on pettumus

USA presidendi Donald Trumpi kõne sõdurite arvu suurendamise kohta Afganistanis tähendab lubadustest taganemist, kirjutas USA parempoolne uudisteportaal Breitbart, mida juhib taas Trumpi endine nõunik Steve Bannon.

Afganistani konflikt on "lõputu sõda", kirjutas konservatiivne lehekülg.

Trumpi kava Afganistani suhtes hõlmab "väikseid muudatusi praeguses strateegias, mitte ei ole uus lähenemine", kirjutati.

Trumpi kõne oli "pettumus" nende ameeriklaste jaoks, kes on kutsunud peatama väliskonfliktidesse ja teiste riikide siseasjadesse sekkumist, lisati.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: