Soome-Eesti kultuurifond võib saada kuue miljoni eurose rahasüsti ({{commentsTotal}})

Foto: Raepress

Soome valitsus on teinud ettepaneku eraldada riigieelarvest Soome-Eesti kultuurifondile kuus miljonit eurot. Samuti peaks plaanide kohaselt Eesti riik fondi panustama ligi pool miljonit eurot.

Soome-Eesti kultuurifondi eesmärk on arendada ühiseid kultuuri- ja keeleprojekte ning kultuurieksporti. Fond registreeriti Soome patendi- ja registriametis selle aasta jaanuaris ning detsembris on kavas välja anda esimene stipendium, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Fondi tegevjuht Jaana Vasama on rahul, et algkapitali õnnestus koguda isegi rohkem kui Soome seadus nõuab.

"Asutamiskapital oli 100 000 eurot ja seadus nõuab, et see oleks minimaalselt 50 000 euro. Selles mõttes läks meil väga hästi. Nüüd ootame, millised on riigipoolsed koostöövõimalused nii siin- kui sealpool lahte," ütles Vasama.

Asutamiskapitali jaoks saadi annetusi nii Eestist kui Soomest. "Kokku oli 24 eraisikut ja 15 ettevõtet ja organisatsiooni."

Jaana Vasama sõnul toimib selline fondipõhine kultuuri toetamine Soomes väga hästi. Esimene stipendium antakse välja Soome sajanda sünnipäeva eel, 1. detsembril, mil möödub 80 aastat Eesti-Soome vaimse koostöö konventsiooni allkirjastamisest.
Esialgu taotlusi vastu ei võeta, fondi juhatus vaatab ise, mis tehtud ja teoksil ning keda tasuks toetada. Siiski oodatakse ka tähelepanekuid, kellele võiks esimese stipendiumi anda. "Me ei oota taotlusi sel aastal, vaid alates 2019. aastast," ütles Vasama.

Esimese stipendiumi suurus on 10 000 eurot. Järgmine on kavas välja anda Eesti sünnipäeva paiku veebruaris. Kõik võivad ka ise Eesti ja Soome kultuurikoostööd annetusega toetada.

Samuti peaks plaanide kohaselt Eesti riik fondi panustama ligi pool miljonit eurot.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: