Meelis Oidsalu: kas Jaak Printsil oli õigus? ({{commentsTotal}})

Näitleja Jaak Printsi esinemine riigikogus sotsiaaldemokraatide korraldatud demokraatia ohtusid ja väljakutseid käsitleval istungil tekitas küsimuse näitleja poliitilisest agentsusest. Kas Prints väljendas üldse omi mõtteid või osutus ta sotsiaaldemokraatide käpiknukuks?

Oli neid, kes pidasid küsimust ennast kiuslikuks ning kultuuriinimest alavääristavaks. Kuid küsimusele, kas näitlejal saavad üldse olla oma poliitilised veendumused, polegi tegelikult kerge ühest vastust anda. 

Näitleja agentsuse probleemi tõstatasin kunagi Teatri NO99 ETV-s linastunud „Kunstikoolide“ saateid arvustades. Noored näitetudengid rääkisid seal kunstiteoseid tutvustades ilmselgelt liiga keerulist kunstiteaduslikku juttu oma eeldatava lugemuse kohta, kuigi nende esitusviis oli emotsionaalne ja isiklik.

Selge see, et ka riigipeadel ja teistel poliitikutel ning avaliku elu tegelastel on tagatuba, neile kirjutatakse suuremal või vähemal määral tekste ette, aga erinevalt etendusi andvatest näitlejatest on nad poliitilise karjääri jooksul ka ise oma retoorika aktiivsed kujundajad ja nende poliitiline subjektsus on kestvam kui ühe lavateksti esitusaeg. Nad peavad oma sõnade eest publikule vastust andma. Näitlejate puhul oleme nende professiooni eripärast tulenevalt aga leppinud, et näitleja pole traditsioonilises mõttes ühiskondlik arvamusliider, vaid kellegi teise mõtete ja veendumuste veetlev vahendaja. 

Ent see ei tee näitlejast sugugi võimutut, poliitikakauget kodanikku. Näitleja poliitiline potentsiaal seisnebki tema ümberkehastumisoskuses ja sellega kaasnevas reflektsioonisuutlikkuses. Hea näitleja võib ühtviisi vaimustavalt mängida nii türanni kui filosoofi, homoseksuaali kui natsi, aga sama edukalt kehastada ka filosoofist türanni või homoseksuaalist marurahvuslast. Teater emotsionaalsust ja emotsionaalset manipulatsiooni valdava kunstiliigina saab muu hulgas ühiskonna erutuvuse asjaolusid (sh kultuuriliste, poliitiliste, rahvuslike jm instinktide manipuleeritavust) teadvustada. Teater on ideaalne koht uurimaks kinnistunud või arenevate ühiskondlike ootuste, vastasseisude ja arusaamade põhjendatust, lahkamaks ühiskondlikke erutusseisundeid või tegemaks nähtavaks tuimust ja aitamaks nii kaasa ühiskonna eneseteadvuse edendamisele. 

Teatri ja näitlejate erakordne populaarsus Eestis annab neile võimaluse jõuda paljudeni, mõjutada ühiskonna kulgu. Poliitilisust laval peetakse eesti teatris sageli plakatlikkuse, kunstipäratuse tunnuseks ja seda samastatakse avangardsemate, obstsöönsemate teatrivormidega. Ometi on ka traditsioonilise psühholoogilise teatri turunduses sageli kesksel kohal klassikalise lavastuse päevakohasuse, ühiskondliku aktuaalsuse argument.

Käsitleme poliitilisust teatris sageli liiga kitsalt. Lavastuse poliitilisus ei sõltu sugugi tema žanrist. Psühholoogilises perekonnadraamaski aset leidvates konfliktides peegelduvad näiteks ajastu ühiskonnakorralduse ebaõiglusest, soorollide kammitsevusest, valitsevast komberuumist tulenevad pinged. 

Teatri poliitilist potentsiaali on hiljuti kritiseeritud Teatri NO99 suurt tähelepanu pälvinud projektide – nagu „Ühtse Eesti suurkogu“, „Savisaar“ või „Reformierakonna juhatuse koosolek“ – näitel, sest nad ei olevat toonud reaalseid muutusi poliitilisse kultuuri. Selliste etteheidete tegijad väljendavad ebausku nende lavastuste kriitilise hoiaku moraalseks aluseks olnud üleskutsesse mitte loobuda uskumast poliitikasse kui millessegi olemuslikult heasse, alalisse, ent frustreerivalt sageli luhtuvasse võimalusse muuta ühiselu paremaks. 

Asjaolu, et riigikogu liikmeil ega ajakirjanikel lubatud pärast Jaak Printsi hingestatud ettekannet temalt küsimusi küsida, raamis Printsi etteaste kohatu, harjumuspäratu etendusena ning lisas sotsiaaldemokraatide korraldatud arutelule lääge ja ebademokraatliku lavastuslikkuse meki. Jaak Printsi kahvel seisnes selles, et kui kunstnik, isegi otseselt allumata mingile ideoloogilisele programmile, võtab vajaliku võõrituseta osa parteiüritusest, kaotab ta oma reflekteerivas võimus, mis põhinebki suuresti vabadusel mitte jäädavalt siduda end ka omaenda esitatud seisukohtadega. 

Kunstniku poliitiline võim säilib senikaua, kuni ta säilitab võimaluse jälgida ka iseennast mingi poliitika agendina kõrvalt, võime oma etendatud seisukohti kritiseerida ja reflekteerida, et seeläbi survestada võimukandjaid end oma poliitilisi seisukohti mitte etendama, vaid ka tõeliselt omama, näitama valmisolekut nende järgi elama, nende eest vastutust võtma. 

Ent ometi. Oletame, et Jaak Prints ei kirjutanud oma kõnet ise. Oletame, et ta oli seal riigikogu puldis olukorras, kus näitlejana olnud varem kümneid kordi: et ta isegi ei nõustunud teksti esitades kõigi seal sisaldunud väidetega. Just nimelt asjaolu, et tegemist on näitlejaga, ei muuda esitatud sõnumit ennast kuidagi vähem kuulamisväärseks. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarARVAMUS
Tartu ülikooli religioonipsühholoogia professor Tõnu Lehtsaar.

Tõnu Lehtsaar: rollid elulaval

Kuni meie täidame rolli, siis on meil ka teistele midagi anda. Kui roll hakkab täitma meid, siis tuleb minna psühholoogi juurde, leiab religioonipsühholoog Tõnu Lehtsaar.

teadlaste vaidlus
Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja ja filosoofiateaduskonna dekaan Margit Sutrop.

Margit Sutrop esitas vastulause Jaak Aaviksoole

Emotsionaalseks läks arutelu tselluloositehase üle alles siis, kui ühele poolele hakkas tunduma, et võim ja PR sõidavad vastutustundlikest teadlastest üle, leiab professor Margit Sutrop vastulauses Jaak Aaviksoole.

Lehtsaar vastuseks Aaviksoole: olen TÜ teadlaste üle uhke

Jaak Aaviksoo: mul on oma alma mater'i pärast tõsiselt mure

SUUD PUHTAKS
ARVAMUS
Vilja Kiisler

Vilja Kiisler: muinasjutt kolmest vennast

Vikerraadio päevakommentaari uus autor Vilja Kiisler kirjutas tänapäevase muinasjutu kolmest vennast, kellest kaks vanemat hülgasid noorima, kui ta ei ühinenud vanemate vendade vastuseisuga jõeäärsele tehasele.

"Aktuaalne kaamera".

Viktoriin: kui hästi tunned armastatud telesaateid?

Sel nädalal jagatakse Eesti filmi- ja teleauhindu, millele on nomineeritud ka hulk ERRi saateid. Pane end enne laupäevast Eesti "Oscarite" jagamist proovile ja vaata, kui hästi tunned sina armastatud telesaateid- ja nägusid.

Keskealised naised postitavad endast pilte, mis näitavad nende nooruslikkust ja head füüsilist vormi.

Keskealiste naiste Instagrami fotodel domineerivad fitness ja mood

Keskealised ehk 40ndates ja 50ndates eluaastates naised avaldavad pildikeskkonnas Instagram fotosid, milles tõstavad esile head kehalist vormi ja moodi, selgub Tallinna Ülikooli hiljutisest uuringust. Muutunud on trend, et vananevad naised on nähtamatud – pildid tõstavad esile vananemismärkideta vananemist.

Raamatud.

Kirjandusõpetaja ülevaade: sada aastat eestikeelset kirjandust

"Suud puhtaks" toimetus palus kolmapäeval eetris olnud kirjandusarutelu eel saata saatekülalistel nimistu teostest ja autoritest, mis on läbi kirjasõna kujundanud ning sõnastanud Eesti riigi ja rahva olemuse. Tallinna Reaalkooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anu Kell koostas seevastu kommenteeritud ülevaate 20. ja 21. sajandi Eesti kirjanduselust, mida nüüd teiega jagame.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: