Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva vetostas Süüria keemiarünnakute uurijate mandaadi pikendamise

2014. aastal väidetavas keemiarünnakus kannatada saanud naine haiglas.
2014. aastal väidetavas keemiarünnakus kannatada saanud naine haiglas. Autor/allikas: Amer Alfaj/Reuters/Scanpix

Venemaa vetostas teisipäeval USA koostatud resolutsiooni, millega taheti aasta võrra pikendada Süüria keemiarünnakute toimepanijaid tuvastada üritava paneeli mandaati.

ÜRO ja Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) ühiskomisjoni ehk Ühise Uurimismehhanismi (JIM) mandaat lõpeb 17. novembril.

Resolutsiooni toetas 11 ja vastu oli kaks riiki - Venemaa ja Boliivia. Hiina ja Kasahstan jäid erapooletuks.

USA soovis hääletust eelmisel nädalal esitatud resolutsioonikava üle, mis võimaldaks komisjonil jätkata veel üks aasta tööd nende isikute väljaselgitamiseks, kes vastutavad keemiarelvarünnakute eest kuus aastat kestnud Süüria relvakonfliktis.

Vene suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzia üritas edutult lükata hääletust novembrisse.

Nebenzia tahtis enne hääletust ära oodata JIM-i raporti 4. aprillil Süürias toimunud ja vähemalt 87 inimest tapnud keemiarünnakust Khan Sheikhounis. Raport avaldatakse 26. oktoobril.

Nebenzia sõnul Venemaa kritiseerib JIM-i tööd, kuid ei soovi selle lõppemist, vaid muuta selle mandaati.

USA suursaadik ÜRO juures Nikki Haley ütles eelmisel nädalal, et Venemaa tahtis esmalt näha, kas Khan Sheikhouni rünnakus süüdistatakse Süüria valitsust või mitte. Kui oleks süüdistanud, siis öelnuks Venemaa, et nad ei tunnusta JIM-i tööd, väitis Haley ja lisas, et see seisukoht on vastuvõetamatu.

"Me ei saa niiviisi töötada," lausus Haley reporteritele. "Me ei saa käia valimas, keda tahame näha süüdi ja keda mitte."

Nebenzia kritiseeris Haley avaldust ning ütles teisipäeval, et "meie pole seda sellisel viisil öelnud". Mis puudutab süüdlaste valimist, siis seda tegid Ühendriigid, mitte Venemaa, lisas ta.

USA süüdistas Khan Sheikhouni ründamises Süüria valitsust ja ründas mõned päevad hiljem Shayrati õhuväebaasi, kust USA hinnangul rünnak lähtus. Süüria president Bashar al-Assad eitab keemiarelvade kasutamist.

OPCW missioon Süüriasse teatas 30. juunil, et rünnakus kasutati närvimürki sariin. Missioonil polnud volitust öelda, kes rünnaku sooritas. Süüdlase väljaselgitamine jäeti JIM-ile.

Haley ütles pärast hääletust, et "Venemaa on taaskord näidanud, et teeb mida iganes tagamaks, et Assadi barbaarne režiimi ei seisaks iialgi silmitsi tagajärgedega, mis tulenevad keemiarelvade kasutamisest".

"See on üheksas kord, kui Venemaa kaitses Assadi ja tema mõrvarite meeskonda, blokeerides Julgeolekunõukogu tegutsemise," lisas Haley. "Seda tehes asus Venemaa taaskord neid relvi kasutavate diktaatorite ja terroristide poolele."

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: