Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO: tänavu aprillis Süürias toimunud sariinirünnaku taga oli valitsus

Kaks gaasirünnakus kannatanut.
Kaks gaasirünnakus kannatanut. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

ÜRO jõudis järeldusele, et tänavu aprillis Süürias aset leidnud sariinirünnaku taga on selle riigi valitsus, seisab Süürias inimõigustevastaseid kuritegusid uurinud ÜRO sõltumatu rahvusvahelise komisjoni ettekandes.

4. aprillil leidis opositsiooni käes olevas Idlibi provintsis Khan Sheikhunis aset keemiarünnak, milles hukkus vähemalt 83 inimest, neist  kolmandik lapsed. Kannatada sai ligi 300 inimest. Suurem jagu lääneriike ja Süüria opositsioon süüdistas rünnakus valitsust. Damaskus ei tahtnud oma vastutust tunnistada.

Sellele vaatamata andis USA ööl vastu 7. aprilli raketilöögi Süüria õhujõudude baasile Shayratis.

ÜRO komisjoni raportis seisab, et kõik olemasolevad asitõendid annavad õigustatud aluse uskuda, et Süüria õhujõud on Khan Sheikhunis sariini levitamise taga.

Mõned allikad on andnud ohvrite arvuks vähemalt 87.

Süüria valitsus on eitanud süüdistusi, väites, et tema valduses ei ole keemiarelva pärast 2013. aastal sõlmitud lepingut, millega ta tõotas oma keemiaarsenali loovutada.

ÜRO keemiarelva järelevalve organisatsioon OPCW järeldas sel aastal, et rünnakus kasutati sariini, kuid ei süüdistanud nimeliselt kedagi.

ÜRO-OPCW ühiskomisjon üritab praegu tuvastada Süüria valitsuse võimalikku seotust rünnakuga.

Allikas: AFP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: